Článek
Zástupci obou stran ale nepřicházejí o optimismus. I přes středeční neúspěch by podle nich mohla být výstupní smlouva uzavřena v nejbližších dnech. A není ani vyloučeno, že pokud by se podařilo vyřešit sporné body ve čtvrtek, může se dohoda dostat do rukou unijním lídrům ještě v pátek.
S dosavadními výsledky dlouhých rozhovorů seznámil unijní velvyslance hlavní vyjednavač za EU Michel Barnier. Ten uvedl, že se většinu překážek podařilo dojednat – po včerejších ústupcích ze strany britského vyjednávačského týmu došlo třeba ke shodě ohledně severoirské hranice. Celní kontrola mezi Severním Irskem a Irskou republikou má být mimo pevninu, čímž by se zachovala dosavadní průchodnost hranice. Neshody nicméně stále panují nad otázkou budoucího systému výběru DPH u zboží pohybujícího se mezi EU a Velkou Británií.
Vyjednávání tak zdaleka nekončí. „V cestě k dosažení dohody stále stojí ‚nevyřešené problémy,” řekl podle serveru Politico ve středu odpoledne Boris Johnson britské vládě na krátké schůzi. V promluvě k členům parlamentu pak současnou fázi vyjednávání přirovnal k Hillaryho schodu, slavné poslední překážce před dosažením horského vrcholu nejvyšší hory světa. Nutno však podotknout, že právě Hillaryho schod na Mount Everestu se před pár lety zřítil.
Johnson hraje o čas
Vyjasnění brexitové otázky, tedy zda ve středu dohoda bude, nebo ne, předpověděl už odpoledne prezident Evropské komise Donald Tusk. Ten navíc uvedl, že „základy brexitové smlouvy jsou už hotové a že dohodě stály na poslední chvíli v cestě jen pochybnosti z Londýna”. Stejně podle britského serveru Sky News reagují i další zdroje z Bruselu, podle kterých je v tuto chvíli zásadní podpora britské vlády. Konzervativec Johnson totiž hraje hru o čas a snaží se zajistit si podporu severoirské unionistické strany DUP i radikálních zastánců brexitu z vlastních řad.
Sky Sources: a Brexit deal is not expected to be agreed tonight
— Sky News Breaking (@SkyNewsBreak) October 16, 2019
Johnson podle Sky News využije unijního summitu k dosažení dohody, kterou by pak mohl předložit členům parlamentu. Pokud by uspěl, hlasovat by se o ní mohlo už v sobotu na mimořádném zasedání v Dolní sněmovně. Ve hře je i možnost, že se domů vrátí britský premiér s prázdnou. V tom případě by musel zažádat o další odklad brexitu – tak jak to ukládá zákon schválený na začátku září.
„Mohu potvrdit, jak opakovaně popisoval premiér, že vláda zaprvé dodrží zákon a zadruhé dodrží závazky poskytnuté soudu v souvislosti se zákonem,“ řekl podle ČTK britský ministr pro brexit Stephen Barclay v Dolní sněmovně. Sám ministr pro odchod z EU ale možnost odkladu – stejně jako premiér Johnson – nepodporuje. A to ani v případě, že by šlo o „technické” prodloužení vyjednávacího období. „Ne. Myslím, že je důležité, abychom odešli 31. října,” vyjádřil se odmítavě.