Článek
Osmačtyřicetiletý Dustin J. Higgs obdržel smrtelnou injekci v brzkých sobotních hodinách. K popravě došlo ve federální věznici Terre Haute a za mrtvého byl prohlášen 32 minut po jedné hodině ranní tamního času. Trest mu byl uložen za spoluúčast na vraždě tří žen v Marylandu roku 1996.
V případu vražd měl být Higgs zadavatelem, svou roli však ani v den smrti nepřipustil. „Rád bych řekl, že jsem nevinný muž. Nejsem za ta úmrtí odpovědný. Vraždy jsem si neobjednal,“ zněla jeho poslední slova. Willis Haynes, který měl tehdy ženy zastřelit, byl odsouzen na doživotí.
rest in power dustin higgs. pic.twitter.com/3kFOEl1VFs
— DARK ! (@dilfiplier) January 16, 2021
Podle Higgsových právníků byla jeho poprava „svévolná a nespravedlivá“, a to i kvůli tomu, že Haynes se stejnému trestu vyhnul, píše agentura AP. Jeden ze zmiňovaných právníků Shawn Nolan po popravě vydal prohlášení, ve kterém mimo jiné zmiňuje i Higgsovu nápomocnost ostatním vězňům během doby strávené za mřížemi.
Federální soudce, který Higgsovu procesu předsedal, se nechal slyšet, že odsouzený si zaslouží jen malý soucit. Soud, který v jeho případě proběhl, byl podle soudce Petera Messitteho spravedlivý a porota se shodla jednomyslně.
„Nyní si prochází bolestí, kterou jsme tehdy zažili my,“ napsala po popravě o Higgsově rodině sestra jedné ze zavražděných žen, tehdy jednadvacetileté Tanji Jacksonové. „Až ten den skončí, tvoje smrt moji sestru a ostatní nevrátí. Není to uzavřené,“ oslovuje v prohlášení již mrtvého Higgse.
Co se v roce 1996 odehrálo?
Jednoho lednového večera vyzvedli Higgs, Haynes a další muž, Victor Gloria, ve Washingtonu D.C. tři mladé ženy - Tamiku Blackovou, Mishann Chinnovou a Tanji Jacksonovou. Společně pak odjeli do Higgsova apartmánu ve městě Laurel v americkém Marylandu, kde plánovali popíjet alkohol a poslouchat hudbu, píše americký list The New York Times (NYT).
Před svítáním dalšího dne došlo mezi Higgsem a Jacksonovou k rozepři, během které žena popadla nůž a pustila ho až poté, co ji k tomu přesvědčil druhý z mužů, Haynes. Podle Glorii byla Jacksonová stále rozzuřená, když s ostatními dívkami opouštěla byt. Při odchodu nešetřila výhrůžkami a napsala si poznávací značku Higgsova vozu.
Ještě než se muži vydali za trojicí, měl si Higgs z jedné zásuvky vzít střelnou zbraň, následně ženy dohonili a přiměli je nastoupit do dodávky pod příslibem odvozu domů. Místo toho ale odjeli do odlehlé oblasti v přírodním parku Patuxent Research Refuge.
Tým právníků stojící za Higgsem následný vývoj událostí zpochybňuje. Podle výpovědi Victora Glorii měl však Higgs nařídit ženám, aby vylezly z auta, a předat střelnou zbraň Haynesovi. Ten následně trojici zabil. Higgs měl vraždy sledovat pomocí zpětného zrcátka, zatímco i s Gloriou zůstal v autě.
Poslední federální poprava na delší dobu?
Donald Trump obnovil federální trest smrti s pomocí konzervativní většiny u Nejvyššího soudu v červenci minulého roku, a to po celkem sedmnáctileté pauze. O záměru Trumpovy administrativy znovu zavést federální popravy informoval již v roce 2019 tehdejší generální prokurátor William P. Barr. Tyto snahy ale tehdy byly rychle zablokovány, píše NYT.
Počet vykonaných federálních trestů smrti od momentu obnovení je nyní vyšší než v předchozích 56 letech dohromady, informuje agentura AP. Trump je také prvním prezidentem za více než 120 let, během jehož úřadování vystoupal počet takových poprav na dvouciferné číslo. Počet vězňů ve federálních celách smrti se tím snížil téměř o čtvrtinu. Je však pravděpodobné, že zbývajících 50 mužů v dohledné době popraveno nebude, pokud vůbec někdy.
Důvodem je nástup nově zvoleného prezidenta Joea Bidena. Ten se již dříve nechal slyšet, že je odpůrcem trestu smrti a zavázal se k úsilí o přijetí legislativy, která danou praktiku na federální úrovni ukončí.
Federální poprava Dustina Higgse byla třetí během posledních čtyř dnů. Ve středu přišla o život Lisa M. Montgomeryová, jediná žena držená v cele smrti a první žena po 70 letech, která byla popravena. Svůj trest si vysloužila za zabití těhotné ženy a následné vyříznutí dítěte z jejího těla.
Ve čtvrtek dostal smrtící injekci Corey Johnson, obchodník s drogami, který byl usvědčen ze sedmi vražd uskutečněných v roce 1992. Ve svém posledním dopise se Johnson za své činy omluvil. Jeho právníci popravu označili za krutou vzhledem k jeho nedávno prodělané nákaze koronavirem.
This is Corey Johnson’s final statement, provided through his attorneys. pic.twitter.com/ENNCHPALVr
— Mike Balsamo (@MikeBalsamo1) January 15, 2021
Higgsova poprava byla původně plánována na pátek, nakonec ovšem došlo k jejímu přesunutí. Páteční den byl výročím narození Martina Luthera Kinga jr., jak v komentáři zveřejněném americkým listem Washington Post upozornil jeho nejstarší syn Martin Luther King III. „Federální vláda by neměla zbytečně brát více černošských životů. Udělat to navíc v den narozenin mého otce by bylo hanebné.“