Článek
Trumpovi vadilo, že sociální síť označila několik jeho příspěvků za nepřesné, kvůli čemuž se pokusil změnit zákon chránící sítě před odpovědností za obsah zveřejněný uživateli. Jourová v pondělí večer na Twitteru uvedla, že podporuje snahu této společnosti upozorňovat na nepřesné informace.
„Tady nejde o cenzuru. Jde o označování nepravdivých nebo zavádějících informací, které mohou způsobit veřejné škody,“ napsala Jourová, jež má v exekutivě Evropské unie na starosti mimo jiné boj s dezinformacemi. Česká politička dodala, že podporuje snahu společnosti Twitter o „transparentní, jasnou a konzistentní“ politiku nakládání s problematickými příspěvky.
I support @Twitter’s efforts to develop a transparent, clear, consistent moderation policy.
— Věra Jourová (@VeraJourova) June 1, 2020
The role of public authorities is to ensure that fundamental rights are protected online and offline. These rights protect all citizens, not only those in power. https://t.co/WUbBcZqy5H
Trump minulý týden vydal exekutivní příkaz, jehož cílem je podle prezidenta chránit svobodu projevu, kterou mohou sociální sítě označováním příspěvků narušovat. Šéf Bílého domu se snaží pomocí příkazu změnit způsob využívání zákona, který dává společnostem Facebook, Twitter, YouTube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy.
„Rolí veřejných úřadů je zajistit ochranu základních práv online i offline. Tato práva chrání všechny občany, nejen ty mocné,“ uvedla k americkému sporu Jourová.
Facebook employees critical of CEO Mark Zuckerberg's decision not to act on President Trump's comments about U.S. protests went public on Twitter to rebuke their own employer https://t.co/J6KrDBJSyf pic.twitter.com/3c9twxCi3d
— Reuters (@Reuters) June 2, 2020
Evropská komise se dlouhodobě snaží přesvědčovat velké sociální sítě, aby odstraňovaly příspěvky, které porušují zákon, případně označovaly ty zavádějící a usnadňovaly lidem cestu ke spolehlivým zdrojům ověřených informací. Velké firmy včetně Twitteru se ke spolupráci zavázaly v dobrovolném kodexu před čtyřmi lety. Komise jejich počínání pravidelně vyhodnocuje. Podle Jourové se přístup společností postupně zlepšuje, stále má však rezervy. To se projevilo například během nástupu pandemie nemoci covid-19, kdy po internetu kolovala řada zavádějících informací.
Evropská komise v úterý podle listu Financial Times hodlá zahájit veřejnou konzultaci k chystanému návrhu nařízení o digitálních službách, které by mimo jiné mohlo v budoucnu stanovit přímou odpovědnost internetových platforem za jejich obsah.