Článek
Po několika dnech protestů odvolal jordánský král Abdalláh II. premiéra Haniho Al-Mulkiho. Předseda vlády sám nabídl rezignaci, v úřadu ho nahradí dosavadní ministr školství.
Jordánskem otřásají největší pouliční protesty v historii. Jejich důvodem jsou zvýšené daně, které začala zavádět současná vláda na doporučení Mezinárodního měnového fondu.
During Jordan's peaceful protest a child offered chips to a police officer and this is what happened next! Proud to be Jordanian 🇯🇴God bless Jordan 🇯🇴 #اضراب_الأردن #حب_الاردن pic.twitter.com/rlcFjUxVU0
— Mai Al-Hadid (@Dr_AlHadid) June 3, 2018
Daň z příjmu fyzických osob by se měla zvednout o pět procent a daň z příjmu osob právnických dokonce o čtyřicet procent. MMF v roce 2016 Jordánsku schválil tříletou půjčku 16 miliard korun určenou na snížení státního dluhu, který by do tří let měl klesnout z 94 na 77 procent HDP.
Jordánsko trpí vysokou nezaměstnaností a velký je rovněž počet lidí pod hranicí chudoby. Kvůli geopolitické situaci země investuje značné prostředky do bezpečnosti. Export navíc dusí špatná situace v sousední Sýrii, Iráku i Saúdské Arábii.
Podle časopisu The Economist mají protesty sekulární charakter a jsou odrazem pomalu vznikající jordánské střední třídy.
Při protestech, které zatím trvaly čtyři po sobě jdoucí večery, bylo zadrženo 60 lidí a 42 příslušníků bezpečnostních složek utrpělo zranění. Situace je nicméně podle jordánské policie pod kontrolou.