Článek
Velká Británie prožívá první týden mimo Evropskou unii. Pondělí se neslo za Lamanšským kanálem ve znamení táhlých proslovů a jednání. Britské vládní špičky řešily primárně obchodní dohodu s Evropskou unií nebo dopady koronaviru.
Klíčové brífinky probíhaly během celého dne ve vládní budově v Downing Street. Do čísla deset se na konferenci o Evropské unii tradičně vypravili také novináři. To ale ještě nevěděli, že marketingový tým Borise Johnsona sestavil seznam nepohodlných žurnalistů, které dovnitř nepustí. O celé kauze informoval deník The Guardian.
Trumps Britain edges one step closer. A power play moving the lobby briefings from Parliament to No9. Attacking the independence of the BBC. And now trying to ban newspapers No10 doesn't like. This isn't the British way. https://t.co/WyqrGizyIQ
— Darren Jones MP (@darrenpjones) February 3, 2020
Ano, ano, ne, ne
Když se tak zaměstnanci médií dostavili na chodbu před jednací místností, jeden z Johnsonových poradců začal novináře selektovat. „Pohodlné“ reportéry poslal na jednu stranu koberce, zatímco ostraha přikázala ostatním novinářům, aby si stoupli na druhou stranu. Ti nemohli dál.
Mezi zakázané novináři přitom patřili zaměstnanci předních britských médií jako Daily Mirror, Independent nebo Huffington Post.
Na šokující postup rychle zareagovali novináři, kterým Johnson přístup povolil. Rozhodli se projevit solidaritu se svými kolegy z branže a konferenci v Downing Street bojkotovali.
Z budovy tak odešla například přední politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová, známý moderátor televize ITV Robert Peston i novináři z The Guardian, Financial Times, The Daily Telegraph nebo Sky News.
Johnsonův kontr
Výše zmíněné opatření rozpoutalo na sociálních sítích vlnu negativních reakcí. Ozvali se jak novináři, tak britští politici. Mezi nimi například labourista Darren Jones, podle kterého cenzura rozhodně není „britský styl“. Brzy přišla odezva také z Downing Street.
No10’s version of events
— Alex Wickham (@alexwickham) February 3, 2020
“Full briefing happened for all. Smaller selected briefing for specialist senior journalists (incl guardian) arranged. Uninvited Journalists barged in and demanded to be part of it. It was made clear - only those invited could stay. They chose to leave”
Podle webu BuzzFeed UK měl k pozvaným novinářům promluvit Johnsonův brexitový vyjednavač David Frost. Poradce měl přítomným vysvětlit že brífink pro kompletní sestavu zpravodajů proběhl už dříve a následně je na programu schůzka jen pro vybrané specialisty. Všichni novináři měli podle Downing Street o tomto harmonogramu vědět.
Alternativní vysvětlení příběhu ale na Twitteru okamžitě popřel například zpravodaj Nigel Morris.
Sadly Alex this is untrue
— Nigel Morris (@NigelpMorris) February 3, 2020
Johnsonovy praktiky jsou dlouhodobě srovnávány s manýry amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bílý dům v minulosti například odebral akreditaci určitým novinářům nebo nepohodlným zpravodajům zakázal přístup na vybrané akce.