Článek
Vláda premiéra Borise Johnsona se pokusila rozpustit parlament už potřetí za poslední dva měsíce. Opozice v září tuto snahu zablokovala s tím, že pro vypsání voleb musí být odvrácena hrozba brexitu bez dohody.
Labouristé tento požadavek opakovali i na konci minulého týdne, když vláda ohlásila nový pokus o rozpuštění parlamentu. Schválení britské žádosti o tříměsíční odklad odchodu z Evropské unie, které dnes oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk, ale podle všeho není pro hlavní opoziční uskupení dostačující.
Labouristické špičky byly kvůli svému nejasnému postoji pod rostoucím tlakem, neboť stranický lídr Jeremy Corbyn po nových volbách pravidelně volal už od těch posledních na jaře 2017. Aktuálně ale labouristé v některých průzkumech veřejného mínění ztrácejí na vládní konzervativce i 15 procent.
Johnson obnovil snahu o vyvolání voleb poté, co minulý týden zákonodárci zablokovali extrémně rychlý harmonogram přijetí prováděcího zákona k dosud neschválené dohodě o brexitu. Navrhl, aby šli voliči k urnám 12. prosince, přičemž avizoval, že by před rozpuštěním parlamentu umožnil opět projednávat zmíněný zákon potřebný pro ratifikaci „rozvodové“ dohody. Příslušníci opozice se ale ve velkém počtu neúčastnili hlasování a Johnson tak dvě třetiny hlasů pro svůj návrh nezískal. Pro jeho návrh hlasovalo 299 z požadovaných 434 poslanců.
Johnson se po porážce nechal slyšet, že vypracuje zákon o uspořádání předčasných voleb 12. prosince. Na prosazení zákona by mu stačily hlasy prosté většiny poslanců, opatření by ovšem muselo projít celým legislativním procesem a Johnson by jej neměl plně v moci.
Část sněmovny se stále nevzdává možnosti, že Británie nakonec Evropskou unii neopustí. Rebelové proto chtějí pomocí separátního zákona uspořádat volby už 9. prosince a zabránit Johnsonovi, aby dotáhl brexitovou dohodu do konce.