Článek
Peníze poslouží k dalšímu výzkumu vesmírných technologií. V tiskové zprávě to dnes uvedl Martin Gillár, mluvčí inovační agentury JIC, která spolu s agenturou CzechInvest brněnskou pobočku ESA BIC v roce 2018 zakládala.
Schválené finance tvoří polovinu celkové finanční podpory, kterou by si mezi sebou mělo v následujících pěti letech rozdělit 15 startupů. O druhé polovině podpory aktuálně rozhoduje Evropská kosmická agentura. „Podporujeme rozvoj inovativních firem v regionu. A kosmický a letecký průmysl je jednou z oblastí, kde vidíme obrovský potenciál. Finanční podpora kraje je klíčová proto, abychom příležitost nepromeškali,“ řekl ředitel inovační agentury JIC Petr Chládek.
„Naším cílem není vyslat z Brna do vesmíru raketu. Naopak, chceme podpořit využití kosmického výzkumu a dat k tomu, aby vznikaly produkty užitečné i tady na Zemi. Díky vesmírným technologiím má lidstvo třeba termofólii, paměťovou pěnu nebo požární hlásiče. Proč by nemohl vzniknout podobný přelomový nápad u nás na jihu Moravy,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Od roku 2018 projevilo zájem o vstup do inkubátoru 50 uchazečů. Uspělo nakonec devět z nich, například firmy stojící na družicových datech Maptiler, Skymaps a World from Space, vývojáři malých satelitů Spacemanic, firma GroundCom vyvíjející pozemní stanice pro komunikaci se satelity nebo projekt Zaitra s nástrojem, který na základě družicových dat pomůže předcházet následkům lesních škůdců nebo sucha.
Gillár uvedl, že aktivní podpora firem z kosmického a leteckého průmyslu pomohla zvýšit atraktivitu regionu pro další subjekty z České republiky i ze zahraničí. „Pobočku zde v nedávné době vybudovala třeba globální německá firma OHB nebo pražský Výzkumný a zkušební letecký ústav. Jedním ze zvažovaných projektů je i centrum kompetence pro vývoj malých satelitů. Zvýšený zájem studentů o obor kosmických studií také vedl VUT k přípravě nového navazujícího magisterského oboru space studies, který v tuto chvíli prochází procesem akreditace,“ doplnil mluvčí.