Článek
V každém kole přišlo nejvíc žádostí z okresu Tábor, na druhém místě bylo Českobudějovicko. Z třetího kola zatím kraj proplatil 2084 žádostí za 237,5 milionu. „V prvním kole kotlíkových dotací byl největší zájem o kombinované kotle, hned na druhém místě o tepelná čerpadla. V dalších dvou kolech byl již největší zájem jednoznačně o tepelná čerpadla, kolem padesáti procent,“ řekl náměstek hejtmana pro dotace Pavel Hroch (Jihočeši 2012).
Ve třetím kole schválili radní 4269 žádostí za 486,2 milionu. Z toho 575 žádostí za 64,5 milionu zařadili kvůli chybějícím penězům do zásobníku a proplácí je postupně z úspor. Dosud tak vyhověli 52 žádostem ze zásobníku.
„Zbývající žádosti bude vzhledem k plánovanému poskytnutí dodatečných finančních prostředků z Ministerstva životního prostředí (MŽP) nakonec také možné proplatit,“ uvedl Hroch. O příslušnou částku kraj už požádal. Až ji dostane, zřejmě na jaře, vystaví všem čekajícím dotační smlouvy.
Lokální topeniště jsou největším znečišťovatelem ovzduší v Česku. ČR získala v evropském Operačním programu Životní prostředí na výměnu kotlů do roku 2020 přes devět miliard korun, MŽP chtělo vyměnit až 100.000 kotlů. Podle Hrocha by měly dotace pokračovat i v dalších letech.