Článek
Radní Kraje Vysočina dnes na žádost města slíbili uhradit polovinu nákladů, pokud tato částka nepřekročí 1,65 milionu korun. Novinářům to řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Uzavření smlouvy s městem ještě projedná krajské zastupitelstvo.
Hejtman připomněl, že na podobná sportoviště už kraj přispěl Novému Městu na Moravě a Telči. „V současné době to jsou velmi žádané oblasti cyklistiky,“ řekl.
Na pumptrekových hřištích využívají jezdci místo šlapání jako hnací sílu kola pumpování, tedy pohyb nahoru a dolů. Jihlavské sportoviště by mělo sloužit i k jízdě na skateboardu, in-line bruslích nebo na koloběžce. Veřejnosti by mělo pomoci v přípravě na ježdění v terénu. Zahájení stavby město předpokládá v září, hotová by měla být v dubnu 2021, uvedl v žádosti o podporu náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška (ODS).
Na asfaltové ploše nového sportoviště zabírající okolo 2500 metrů čtverečních budou dva okruhy spojené uprostřed. „Tento koncept návrhu je svým způsobem unikátní a žádný pumptrek obdobných rozměrů určený k paralelní jízdě dvojic v ČR zatím neexistuje,“ uvedlo město v žádosti. Areál bude obsahovat i dětský okruh. Podrobnosti jsou na webu.
Město Telč využilo krajskou dotaci na vytvoření terénních tras pro cyklisty v lesoparku Lipky. V provozu jsou od poloviny tohoto měsíce. „Je o ně obrovský zájem, je tam každý den hlavně spousta dětí,“ řekl ČTK telčský starosta Roman Fabeš.
V Novém Městě na Moravě vznikl pumptrek, tedy asfaltová plocha s uměle vytvořenými valy a zatáčkami, přibližně před dvěma lety. Toto sportoviště zabírající 2000 metrů čtverečních u stadionu Vysočina Arena stálo skoro tři miliony korun. V lese u stadionu nechalo město ještě předtím vytvořit síť jednosměrných lesních tras singltreku, které v součtu měří kolem 30 kilometrů.