Článek
Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před unáhleným rozvolňováním. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl přední zdravotní bezpečnostní expert WHO Mike Ryan. Zdůraznil, že další vlny pandemie se v určitých částech světa teprve rozjíždí. „Ve všech zemích obou amerických kontinentů stále evidujeme téměř milion případů týdně,“ uvedl například. „A to samé v Evropě. Až půl milionu případů týdně. Není to tak, že (covid-19) odešel. Ještě to neskončilo,“ cituje jeho slova server Al-Džazíra.
Covid-19 se kriticky šíří i po africkém kontinentu. Minulý týden uvedla ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová, že „rychlost a rozsah“ třetí vlny covidu-19 je „něco dosud nevídaného“. Na to upozornil již na konci června i šéf afrického centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) John Nkengasong který uvedl, že Afrika v boji s covidem-19 nevyhrává. Kontinentu navíc schází vakcíny.
„Třetí vlna přišla se silou, na kterou většina zemí nebyla připravená. (Třetí vlna) je extrémně krutá,“ uvedl. „Bez obalu říkám, že v Africe boj proti viru nevyhráváme, takže je mi v podstatě jedno, jestli dostaneme vakcíny z programu Covax, nebo odjinud. Jediné, co potřebujeme, je rychlý přístup k nim,“ dodal Nkengasong. Na rostoucí počty případů upozorňuje i Moetiová. „Případy covidu se každé tři týdny zdvojnásobují oproti tomu, jak to bylo na začátku druhé vlny, kdy se tak dělo každé čtyři týdny,“ uvedla.
Po zdrženlivosti v uvolňování opatření volají experti kvůli obavám z mutace delta, kterou WHO nově ustanovila jako variantu, „co se nejjednodušeji šíří ze všech dosud identifikovatelných variant“ a vyskytuje se téměř ve 100 zemích světa, cituje WHO britská BBC. Usuzují také, že právě v důsledku nakažlivější mutace musí být zvýšený i počet osob pro dosažení kolektivní imunity (80% proočkovanost). K té se podle dat tamních autorit blíží Velká Británie, kde první dávku vakcíny dostalo již 86 % dospělé populace Britů a obě dávky 64 %. Počty případů v zemi nicméně stále přibývají. Vláda přesto v horizontu několika týdnů plánuje život v zemi plně obnovit. „Pokud nemůžeme znovu otevřít naši společnost v příštích několika týdnech, kdy nám pomůže příchod léta a školní prázdniny, měli bychom si položit otázku, kdy se budeme moci vrátit k normálu,“ uvedl britský premiér Boris Johnson na tiskové konferenci v podělí.
Proti tomu se nicméně experti WHO vymezují. „Pamatujte na minulé léto, kdy jsme si mysleli, že je všechno dobré, uvolnili jsme opatření a pak v září a říjnu jsme skončili v obrovských potížích,“ připomněl loňský rok Ryan. „Myslím, že k tomu směřujeme znovu, ale tentokrát s mnohem přenositelnější variantou,“ dodal.