Článek
Okolo 900 000 lidí přišlo do Německa v roce 2015 hledat azyl. Někteří tvrdí, že takové množství lidí nemůže tato země zvládnout, jiní v tom vidí přísun levné pracovní síly, kterou ekonomika potřebuje. Ale poslední zpráva Federální agentury pro zaměstnanost říká, že mezi práceschopnými uprchlíky má zaměstnání pouze 10 % lidí. Jak si vedou migranti, kteří před dvěma roky dorazili do Evropy?
„Podle zkušeností z minulosti se po 5 letech začlenilo asi 15 % migrantů, po 10 letech okolo poloviny a až po 15 letech se migranti dostali na úroveň zaměstnanosti odpovídající domácím obyvatelům. Je pravděpodobné, že to teď bude podobné,” říká Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci, což je mezivládní organizace s hlavním sídlem v Ženevě ve Švýcarsku, která se zabývá pomocí s migrací.
Uprchlíků dorazilo během migrační krize do Evropy celkem asi 1 500 000. Letos to ale bylo jen něco okolo sta tisíc lidí a za loňský rok se vrátilo zpět téměř 250 000 uprchlíků. „Uprchlická krize odeznívá, už to není tak dramatické,” říká v rozhovoru pro Svět bez obalu Schroth.
Na celý pořad se podívejte v úvodním videu.