Článek
K setkání došlo v čase zvýšeného napětí v regionu, kdy Asadův další hlavní vojenský spojenec, Írán, mluví o pomstě za vraždu velitele vojenských jednotek Kásima Solejmáního Spojenými státy. Solejmání měl na starosti poskytování podpory Asadovu režimu v Sýrii, na což ministerstvo financí USA reagovalo sankcemi.
Terčem útoku by se podle agentury AP mohla stát právě i Sýrie, jelikož mají Spojené státy v zemi zhruba 600 vojáků. Podle AP se sice syrské ani ruské zdroje o útoku na Solejmáního v souvislosti s návštěvou ruského prezidenta nezmiňují, načasování cesty s tím ale podle agentury souvisí. Dění v Sýrii a ve Spojených státech aktuálně sledujeme online.
Debata prezidentů se točila okolo nedávného vývoje dění v regionu a okolo plánů na „vymýcení terorismu” z oblasti města Idlíb, jednoho z posledních míst, které ovládají protirežimní povstalci. Oba státnici si během setkání vyslechli vojenskou prezentaci od velitele ruských ozbrojených sil v Sýrii.
Putin zároveň pozdravil ruské vojenské jednotky, nasazené na území Sýrie. Společně s Asadem zavítal do damašského Starého města, kde navštívil například Umajjovskou mešitu z osmého století nebo pravoslavný chrám.
Ruský prezident během schůzky prohlásil, že „může s jistotou říci, že se podařilo urazit dlouhou cestu k obnově syrského státu a jeho územní celistvosti,” a ocenil změny, jakých se v Sýrii podařilo dosáhnout. Syrský prezident Putinovi podle deníku The Moscow Times poděkoval za ruskou pomoc při obnově míru v Sýrii.
Poprvé Putin Sýrii navštívil v roce 2017, zavítal tehdy na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja.
Vojenská podpora Ruska a Íránu pomohla Sýrii získat zpět téměř veškerá území, o která v rámci bojů přišla během občanské války. Ta započala téměř před devíti lety a podle televize France 24 si vyžádala už více než 400 tisíc obětí.
Ve středu čeká prezidenta Putina další oficiální návštěva. Tentokrát se spolu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem zúčastní ceremoniálu spuštění plynovodu TurkStream.