Článek
Japonská vláda plánuje vypustit do moře zhruba milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před devíti lety zničilo zemětřesení a následná vlna tsunami. Informovala o tom agentura Kjódó s odvoláním na informované zdroje. Oficiální rozhodnutí by v Tokiu mohlo padnout už tento měsíc a ukončit tak sedmiletou debatu, jak naložit s vodou použitou k chlazení poškozených reaktorů.
Japonci čistí tuto vodu pomocí filtračního systému, jenž z ní odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia – izotopu vodíku, který se těžko separuje a je pokládán za relativně neškodný. Ve fukušimských nádržích však pro ni dochází místo, v září zaplnila 1 044 nádrží. V létě 2022 už kontaminovanou vodu nebude kde skladovat, píše Kjódó.
Pokud japonská vláda plán oficiálně schválí, budou následovat nezbytné konstrukční práce a posudek japonského jaderného úřadu. Pravděpodobně by tak vypouštění vody do moře z Fukušimy nezačalo dříve než za dva roky.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi při únorové návštěvě elektrárny prohlásil, že vypouštění kontaminované vody do moře odpovídá celosvětovým standardům a je to běžný způsob, jakým jaderné elektrárny s vodou nakládají.
Japan will release more than a million tonnes of treated water from the stricken Fukushima nuclear plant into the sea in a decades-long operation, despite strong opposition from local fishermenhttps://t.co/1hQM8IWsHg@AFPgraphics pic.twitter.com/Y7CcxJxOfQ
— AFP news agency (@AFP) October 16, 2020
S plánem vlády však nesouhlasí místní obyvatelé a rybáři, kteří se bojí, že zákazníci přestanou kupovat ryby ulovené v oblasti. Dopadů na životní prostředí se obává i Jižní Korea, která už nyní zakazuje dovoz mořských plodů z vod u Fukušimy.
Jadernou elektrárnu Fukušima zničilo silné zemětřesení s následnou vlnou tsunami, které Japonsko postihlo 11. března 2011 a vyžádalo si více než 18 000 mrtvých nebo pohřešovaných a více než 6 000 zraněných.