Článek
Pamětní desku na Národní třídě symbolicky připomínající události 17. listopadu 1989 už od rána obklopovaly zapálené svíčky a květiny.
Mezi přítomnými se objevovali i čeští politici. Ještě za tmy dorazil premiér Babiš za doprovodu ministrů za ANO. Ranní atmosféru Národní třídy tak už od časného rána doprovázelo pískání a vykřikování hesel proti premiérovi. Podobného přijetí se dočkali i Jan Hamáček se sociálními demokraty, Václav Klaus mladší nebo nepříliš známý zástupce Hradu, Jan Novák.
O poznání klidněji proběhlo položení kytice pražským primátorem Zdeňkem Hřibem nebo krátká návštěva amerického velvyslance Stephena B. Kinga. Miroslav Kalousek si atmosféru Národní na Twitteru dokonce pochvaloval. Na pořádek v ulicích dohlížely stovky policistů.
Opomenutý nezůstal ani rok 1939. Památku padlých studentů připomněli představitelé hlavního města v devět hodin ráno u Hlávkovy koleje. Uctít studentstvo přišel i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Jeho odpolední proslov na Albertově narušovalo pískání publika a skandování „Odstup!“
Hlavní program se dopoledne stočil do Národního muzea, kde se uskutečnil videomapping s názvem „Cesta ke svobodě“. A premiér Babiš zde uvítal také své kolegy ze sousedních zemí.
Od soboty přitom avizoval, že jeho projev bude překvapivý. „Odvaha (Václava Havla) za komunismu byla obdivuhodná, i když názory na něj se různí, jak už to bývá u všech výrazných osobností. Jak jistě víte, já jsem byl členem komunistické strany, nejsem na to pyšný. Jak jsem mnohokrát řekl, nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel,” řekl premiér při projevu. Dodal, že v listopadu 1989 v Československu nebyl, a poděkoval také všem, komu není lhostejný osud Česka.
Havla zmínili také zástupci Visegrádské čtyřky, slovenský premiér Peter Pellegrini, jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki i maďarský šéf vlády Viktor Orbán a také předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble.
V pravé poledne u Národního divadla zahájil program Obývák Václava Havla. Úryvky z děl exprezidenta předčítaly známé osobnosti jako Karel Schwarzenberg, Kovy, Dagmar Havlová, Václav Marhoul nebo Tomáš Etzler.
Lidé se scházeli také na Albertově, kde stovky studentů poslouchaly projevy akademiků a hostů. Průvod, který se z Albertova vydal na Národní třídu, čítal na 10 tisíc lidí. Lidé pokládali květiny také u hrobu Milady Horákové nebo Karla Hynka Máchy.
Na průvod Prahou se vypravila i skupina příznivců levice, která v ulicích vyvolávala hesla jako „Sametová revoluce, ta nechtěla exekuce!“
Spolu se setměním přeplněná Národní utichla a lidé sledovali stěny domů, které pokryla unikátní videa s pamětníky. Podle odhadů policistů na ni do večera zavítalo na 40 tisíc lidí.
Dav se poté přesunul na Václavské náměstí. Koncert pro budoucnost odstartovala zpěvačka Aneta Langerová a do desáté hodiny večerní se i zde shromáždilo okolo 40 tisíc lidí. Hudební čísla střídalo mluvené slovo, včetně poselství tibetského dalajlámy. Ten několikrát vyzdvihl velikost ducha svého přítele Václava Havla a vyzval „české bratry a sestry”, aby se myšlenkami bývalého prezidenta řídili a přispěli tím k míru.
Nejen v Praze probíhaly oslavy výročí sametové revoluce. Období před třiceti lety v Liberci připomíná třeba schod před radnicí s citátem Václava Havla: „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí.“ Z boku je napsáno poděkování: „Všem, kteří se v listopadu 1989 vzepřeli totalitě.”
Litoměřičtí skauti výročí připomněli odhalením bronzové trikolory. Filozofická fakulta Palackého univerzity v Olomouci zahájila okupační stávku. Učebny studentů se tak proměnily v tiskárny, plakátovací sekce či telefonní ústředny.
✌️ Sametová rekonstrukce ✌️
— Univerzita Palackého (@UPOlomouc) November 14, 2019
Zeď z krabic, kterou lidé spontánně vystavěli kolem tehdejšího sídla KSČ, se stala symbolem olomouckého sametu. Zúčastněte se s námi výročního happeningu a pomozte nám 18. 11. zeď před budovou @pf_upol znovu vybudovat.
▶️ https://t.co/VQt5EQKlrX pic.twitter.com/YwoJNIF32j
Ostrava zavzpomínala na sametovou revoluci čtyřdenní akcí SametOVA!!! plnou přednášek, diskuzí a hudebních vystoupení.
Stovky lidí si dnes odpoledne v Hradci Králové výročí připomněly u zdi z papírových krabic, která vznikla jako rekonstrukce stavby v prosinci roku 1989 na tehdejším Gottwaldově náměstí. Papírová zeď byla v té době v krajském městě jedním z nejvýraznějších symbolů sametové revoluce.
O dojemný vrchol nedělních oslav se zasloužil pěvecký sbor Permoník... #sametova #ostrava 🇨🇿✌️💙❤️ pic.twitter.com/QSRatECAE0
— Ostrava (@Ostrava_cz) November 17, 2019
V Plzni lidé symbolicky zúčtovali s komunistickým režimem. Z opuštěného sídla krajského výboru KSČ na Americké třídě snímali hasiči za zvuku budovatelských písní asi čtyřmetrovou rudou hvězdu.
Plzeňské oslavy 17. listopadu.
— Zprávy z města (@Zpravyzmesta) November 17, 2019
Plná Americká, plné Anglické nábřeží.
Jak se ty místa jmenoval před třiceti lety?#plzen #pilsen #milionchvilek #17listopad #zuctovani #30letsvobody #30let1989 pic.twitter.com/XplfOqEEzx
Společným pojítkem kulturních akcí ve všech městech republiky byla ale jednoznačně Modlitba pro Martu. Ta se po celém Česku rozezněla přesně v 17:11 ze všech rádií. Zároveň z kostelních věží zněly zvony jako připomínky třiceti let od pádu komunistického režimu.