Článek
Průměrný ruský občan vytvoří podle dostupných dat zhruba 250 kilogramů ročně. A to bez toho, aniž by se pokusil alespoň část recyklovat.
Anna Kondratěvová to s rodinou chtěla dělat jinak. „Tento rok skončíme asi s pěti kilogramy odpadu,“ tvrdí. „To je zbytek, který už nedokážeme recyklovat nebo vrátit do kompostu.“
Aktivistka a ochránkyně životního prostředí tvrdí, že klíčové není ani tak samotné třídění odpadu, jako spíše snaha vyhnout se už na začátku vytváření zbytečného odpadu. „Nejprve a především musíte celkově snížit svou spotřebu a nahradit vše, co je možné, znovupoužitelnými alternativami. Posledním krokem je nalezení nějakého využití pro organický odpad. Můžete ho přeměnit na kompost. Ale jsou i jiné cesty,“ říká.
Mladá žena si uvědomuje, že individuální snaha problém s odpadem v Rusku nevyřeší. „Potřebujeme opravdové změny v komerční sféře. A musí se na tom podílet i vláda. Ale přinejmenším se musíme snažit, aby se věci – ať už výběrem při nakupování, nebo kvůli našemu chování – nezhoršovaly. A musíme tyto věci říkat nahlas, aby si vláda a soukromý sektor uvědomily, že chceme změnu.“
Podrobnosti v úvodním videu. Reportáž je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete tu.