Článek
Pro jedny největší fotbalová událost, pro druhé celosvětová propaganda putinovského Ruska. Které vězní politické oponenty, okupuje Ukrajinu a má mimochodem jeden z nejlépe propracovaných dopingových programů pro sportovce. Jak se vlastně Rusku podařilo zabrat si pro sebe olympiádu a následně i fotbalové MS?
„Bavíme se o období temna v dějinách světového fotbalu. O období, o kterém teď víme, že na nejvyšších místech FIFA kvetla neuvěřitelná korupce. Tehdy se v prosinci 2010 hlasovalo o pořádání mistrovství světa v roce 2018, což nakonec získalo Rusko. A o pořádání v roce 2022, kdy vyhrál Katar,“ připomíná šéfkomentátor Seznamu Jiří Hošek.
Pokud jde o ruský úspěch, byla situace o to zvláštnější, že velmi silnou kandidaturu - opřenou o prince Williama, tehdejšího premiéra Davida Camerona, Davida Beckhama a řadu dalších fotbalových celebrit - tehdy podala Anglie. „Kolébka fotbalu, země, která má dokonalou infrastrukturu, stadiony, obrovskou fotbalovou obec. Ale Anglie ve druhém kole hlasování nedostala z dvaadvaceti hlasujících ani jeden jediný hlas. Zatímco Rusko jich dostalo třináct... Dnes, když se podíváme na jmenný seznam tehdejších členů výkonného výboru FIFA, zjistíme, že čtyři členové jsou trestně stíhaní v USA pro korupci a další členové byli touto korupční aférou zdiskreditováni - včetně tehdejšího šéfa světového fotbalu, nedotknutelného Švýcara Seppa Blattera,“ říká Jiří Hošek.
Jak Rusové šampionát prožívají a zneužívá sportovního svátku ruská propaganda? I na to odpovídal Jiří Hošek v rozhovoru s novinářkou Sabinou Slonkovou.
Rozhovor je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete sledovat v pondělí od 20:30 na celoplošné Televizi Seznam.
Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.