Článek
Ve chvíli, kdy je jasno, kdo bude stát pro příštích pět let v čele Evropské komise, začíná být jasněji i v tom, koho do nového týmu evropské vlády pošle Česko.
Premiér Andrej Babiš totiž začal seznamovat se svými plány politické partnery. Nyní je nejvíc pravděpodobné, že českým zástupcem v komisi bude dosud jediná veřejná kandidátka a dosavadní eurokomisařka Věra Jourová.
Andrej Babiš zatím sice její nominaci oficiálně nepotvrdil – ani poté, co se s ní toto pondělí mezi čtyřma očima sešel.
„S Věrou Jourovou jsem probral, jaká jsou východiska pro ČR při rozdělování portfolií v nové komisi. Musíme usilovat o silné portfolio s konkrétním obsahem,” napsal Babiš bez dalšího vysvětlení na Twitter.
Zároveň však dobře informovaný zdroj ze sněmovního prostředí Seznamu řekl, že Jourová dostala od Babiše příslib, že bude v Bruselu pokračovat. A stejnou informaci přinesl také na svém serveru týdeník Respekt.
Zároveň hlasy ze zákulisí mluví o tom, že vztahy mezi Babišem a jeho někdejší favoritkou ochladly.
Dnes ráno jsem s @VeraJourova probral, jaká jsou východiska pro ČR při rozdělování portfolií v nové Komisi. Shodli jsme se, že EU potřebuje geograficky i politicky vyváženou Komisi a my musíme usilovat o silné portfolio s konkrétním obsahem. Máme dobrou šanci je získat!
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) July 15, 2019
Sama Věra Jourová na otázku, zda bude příští eurokomisařkou, nechce odpovídat.
„To je dotaz na pana premiéra,” řekla v úterý – tedy už po schůzce s premiérem – Seznamu. Babiš však dotazy Seznamu na post české zástupkyně (českého zástupce) v Evropské komisi nechal zcela bez odpovědi.
V minulých dnech Seznam z několika zdrojů každopádně dostal informaci, že Babiš v souvislosti s českým postem v Evropské komisi několik týdnů zpět oslovil i sociální demokraty, konkrétně ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou.
„ČSSD to ale s konečnou platností odmítla,” řekl Seznamu zdroj z Lidového domu. Sociální demokraté si prý nechtěli nechat zmizet v Bruselu nadějnou političku. A nabídku si vyhodnotili jako ne úplně vážně míněnou. Sama Maláčová na přímý dotaz, proč nabídku odmítla, neodpověděla.
Pokud se týká sociální demokracie, padlo v zákulisí také jméno ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ale v jeho případě to na rozdíl od Jany Maláčové bude méně vážná spekulace.
„To je opravdu hoax. Ten má práci tady,” sdělil Seznamu zdroj z ČSSD obeznámený s děním kolem výběru eurokomisaře.
Vedle zmíněných dvou sociálních demokratů se pak v debatách o eurokomisaři objevilo i jméno Babišova loajálního ministra Richarda Brabce nebo bývalého ministra zahraničí Fischerovy vlády Jana Kohouta.
Do jaké míry Babiš skutečně hledal náhradníka za Jourovou a do jaké míry s ní hrál jakousi hru na nejistotu, tak není jasné.
Podle některých pozorovatelů Babiš Jourové vyčítá, že ho nevarovala před bruselskými audity o eurodotacích pro Agrofert nebo o jeho střetu zájmů. „Mohl mít dojem, že Jourová v jeho věcech neodvedla práci, jakou měla,” uvedl zdroj znalý bruselského prostředí.
Pro opětovnou nominaci Jourové přesto mluví hned několik faktů.
Za prvé Babiš zatím vážného náhradníka na její post nemá a dochází mu čas pro jeho hledání. Rozhodnout by měla vláda do konce července, ještě před vládními prázdninami. Až dostane komise nového šéfa, začne se sestavovat tým a je výhodnější vyjednávat konkrétní portfolio pro konkrétního člověka. Například Slovensko už oznámilo, že jeho eurokomisařem bude i nadále Maro Šefčovič. Pokud by Česko váhalo, mohlo by se stát, že skončí s méně významným resortem.
Jak popisuje jedna z Babišových europoslankyň Martina Dlabajová, Jourová má navíc tu výhodu, že by šlo o její druhé funkční období. „Je to zkušená eurokomisařka, díky níž bychom měli jako ČR větší šanci na získání důležitého a silného portfolia,” myslí si Dlabajová.
Podle Jourové by Česko mělo usilovat o některý z ekonomických resortů. „Zájem ČR je na ekonomických agendách, jako je například vnitřní trh, digitální ekonomika, obchod,” uvedla Jourová.
A další plus pro Jourovou – pro Babiše by její návrat do Česka znamenal zbytečnou politickou konkurenci.
Pokud Babiš Jourovou skutečně navrhne, bude ji muset ještě schválit vláda. Termín zatím není jasný, ale sociální demokraté s Jourovou nemají problém.
„Zatím tyto informace nemám,“ odpověděl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Seznamu na otázku, jestli má zprávu, že se Babiš s Jourovou dohodl. Co se týče profesního hodnocení Jourové a jejího dosavadního působení v Evropské komisi, shoduje se s europoslankyní Dlabajovou – zkušená eurokomisařka má šanci získat významnější portfolium, což je výhodné pro Česko.
Paradoxně Jourové může pomoci to, co jí vyčítá její stranický šéf – že se v Bruselu věnuje své agendě a neprosazuje zájmy svého stranického šéfa. Což by se při nominaci jiného kandidáta mohlo změnit.