Článek
Jestliže na sobě pociťujete příznaky koronaviru, kontaktujte svého praktického lékaře. Po konzultaci s ním můžete podstoupit test, který je hrazen ze zdravotního pojištění (případně tento krok můžete přeskočit a test si zaplatit sami). Pokud vyjde výsledek testu pozitivní, přejdete do domácí izolace.
Domácí izolace
Pokud test skutečně prokáže přítomnost koronaviru, omezte jakékoliv návštěvy a zůstaňte pouze se svými členy domácnosti. I s nimi udržujte co nejmenší kontakt, abyste je chránili před nákazou.
Podrobněji jsme o domácím izolování v době koronaviru psali zde:
Samoléčba
Lék speciálně určený pouze na koronavirus neexistuje. Léčba onemocnění covid-19 tedy probíhá tak jako u jiných onemocnění. Klíčové je tlumit příznaky, na což se používají běžně prodejné léky.
Mezi nejčastější příznaky onemocnění covid-19 patří zvýšená teplota, bolest hlavy, svalů a kloubů. Na zmírnění těchto potíží pomáhají běžná analgetika a antipyretika, jakými jsou například ibalgin nebo paralen.
Při velmi vysokých horečkách by měl nemocný vyhledat lékařskou pomoc. Jde totiž o jeden z důležitých ukazatelů zhoršujícího se průběhu onemocnění.
V případě suchého kašle je vhodné podávat kapky nebo sirup na kašel. S vážnější dušností je nutné znovu urychleně vyhledat pomoc lékaře.
Ministerstvo zdravotnictví také doporučuje zvýšit příjem vitamínu C, dalších vitamínů a minerálů. Světová zdravotnická organizace k tomu radí věnovat zvýšenou pozornost pravidelnému a kvalitnímu spánku, zdravé stravě a péči o své duševní zdraví.