Článek
Co se vlastně děje s naším mozkem, když se snažíme usilovně na něco vzpomenout a máme to takzvaně na jazyku? „Mozek potřebuje určitý čas k tomu, aby našel, kde je informace uložena. Často se stane, že informace naskočí po deseti minutách,“ vysvětluje Dana Steinová, předsedkyně České společnosti pro trénování paměti.
Náš mozek málo procvičujeme už v mladém věku. V současné době za to mohou chytré technologie. Mozek potřebuje podněty, jinak postupně leniví.
Dalším faktorem, který ovlivňuje činnost mozku, je pohyb. To podle odborníků potvrzují i výzkumy. „Pohyb je nejefektivnější forma prevence demence,“ dodává Dana Steinová.
Na procvičování paměti upozorňuje i tento týden. Probíhá totiž Národní týden trénování paměti. Každý by si měl uvědomit, že může efektivně bojovat proti mentální deterioraci a zároveň si rychle zvýšit sebevědomí.
Jak mozek trénovat a co vše ovlivňuje kondici jeho do budoucna? Dozvíte se v rozhovoru v úvodním videu. Je součástí pořadu Rodinka, který můžete sledovat každý všední den od 9:00 v celoplošné Televizi Seznam.
Jak ji naladit? Poradí praktický návod.