Článek
Egyptolog profesor Miroslav Bárta je momentálně v Egyptě. Přijel tam dohlédnout na jeden ze zdejších největších archeologických objevů z poslední doby.
Hrobka vysokého egyptského hodnostáře a králova důvěrníka Kairese, který žil před 4,5 tisíci lety, předčila očekávání českých vědců, i když původně předpokládali zcela jiný nález.
„Předpokládali jsme, že tu bude někdo z královské rodiny,” říká nejznámější český egyptolog a světově uznávaný vědec profesor Miroslav Bárta. „Bylo to v uvozovkách zklamání, ale předčilo očekávání,“ říká.
K oněm překvapením, které Kairesova hrobka přinesla, patří podle něho například to, že na podlahu kaple a na část prostoru před ní byl použit čedič, který byl vždy pouze výsadou králů.
Jedna etapa výzkumu podle profesora Bárty končí a vědci se teď věnují práci na zadokumentování objevů. Poté přijede do Egypta další část expedice.
Léta unikátních objevů v Egyptě však dávají českým vědcům také podrobné poznání staré civilizace a důvodů, proč se nakonec neudržela.
„Civilizace se řídí zákonitostmi, které jsou univerzální,“ říká v pořadu Televize Seznam Svět bez obalu profesor Bárta.
Co z doby úpadku faraonů může být varovné pro dnešní západní společnost?
„Stejně jako na Západě i v Egyptě se tehdy dal sledovat nárůst byrokratizace společnosti, vzestup mandatorních výdajů, problémy spojené s klimatickými výkyvy," říká Miroslav Bárta a ve výčtu pokračuje. „Úpadek společenské smlouvy, zájmové skupiny snažící se kontrolovat ekonomické zdroje státu. To jsou věci, které alespoň mně znějí moderně,” říká význačný český vědec.
Podrobnosti v reportáži, která je součástí pořadu Svět bez obalu. Ten můžete sledovat v premiéře na TV Seznam každý čtvrtek od 21:00.
Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod zde.