Článek
Dva roky po sobě slavil velký úspěch internetový portál Mapa exekucí, který propojuje interaktivní mapu České republiky s počty exekucí z Centrální evidence exekucí. Za přehledné informace o počtu exekucí projekt dostal i několik ocenění za zpracování otevřených dat.
Přestože se mapa stala pro řadu institucí nástrojem, jak sledovat vývoj sociálních problémů v jednotlivých lokalitách, od roku 2019 zastarává.
Důvodem je, že ztratila přístup k detailním datům o počtu exekucí až na úroveň jednotlivých obcí od Exekutorské komory.
Autor Mapy exekucí a ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl proto podal na Exekutorskou komoru žalobu. Podle něj totiž dlouhodobě odmítá poskytnout zdrojová data dalším subjektům a sama zveřejňuje jen základní statistiky. Centrální evidence exekucí by se proto podle něj měla převést pod stát, konkrétně na Ministerstvo spravedlnosti, které spravuje insolvenční rejstřík.
„Komora bezdůvodně ztěžuje přístup k podrobným statistickým datům o nově zahájených i starších exekucích. K datům navíc nemá řádný přístup ani resort spravedlnosti, což je podle nás nepřijatelné,” vysvětluje Radek Hábl důvody, proč podal žalobu.
Konkrétně podle Radka Hábla chce za poskytnutí dat Exekutorská komora 60 tisíc korun. Tuto sumu odmítá Hábl zaplatit s poukazem na judikaturu Městského soudu v Praze, podle které na to nemá nárok. Institut je ochotný zaplatit 14,5 tisíce korun.
„Exekutorská komora ČR se důrazně ohrazuje proti tvrzení, že bezdůvodně ztěžuje přístup k podrobným statistickým datům o nově zahájených i starších exekucích,“ reaguje mluvčí komory Lenka Desatová.
Podle ní je Centrální evidence exekucí postavená za účelem ověřování exekucí vedených vůči konkrétním osobám, nikoli na poskytování statistických dat.
„Pokud žadatel o informace požaduje jiná, podrobnější a rozsáhlejší data, pak musí počítat s tím, že taková data nemusí mít povinný subjekt k dispozici ihned a že jejich poskytnutí může být pracné a nákladné,“ pokračuje mluvčí komory.
Podle ní aktuálně probíhají jednání mezi Exekutorskou komorou ČR, Úřadem vlády ČR a Ministerstvem spravedlnosti, jejichž cílem je další postupné rozšiřování volně dostupných statistických dat pro potřeby státu, odborných institucí i třetích subjektů.