Článek
Praha se definitivně utrhla zbytku republiky, pokud jde o výdělky, na které zaměstnanci dosáhnou. Poprvé v historii ohlásil Český statistický úřad, že průměrná mzda vystoupala v hlavním městě nad 40 tisíc korun. Přesněji: činí tu 41 851 korun.
Druhý v žebříčku krajů podle průměrných mezd je Středočeský kraj, ale s obrovským odstupem. Tady si zaměstnanci přijdou na 34 293 korun, v celém Česku pak průměr činí 33 840.
I z toho je vidět, jak mzdy v Praze nejvíc zkreslují skutečný obraz o tom, jak dobře, či špatně jsou lidé placeni v České republice – nadprůměrný plat je totiž jen v Praze, ve všech zbývajících třinácti krajích zaměstnanci na průměr nedosáhnou.
Spotřebitelské ceny stouply o 2,1 procenta, reálně se tak při započtení inflace průměrná mzda v Praze zvýšila o 4,3 procenta.
V Praze přetrvává nejrychlejší růst počtu zaměstnanců. V letošním posledním čtvrtletí se počet meziročně zvýšil o 3,2 procenta na 846 700 lidí. Hlavní město tedy zaměstnává zhruba pětinu pracujících v Česku. Celorepublikový růst počtu zaměstnanců představoval 0,9 procenta.
Anketa
Kdo bere nejvíc? „Ajťáci“ z Prahy
Mezi obory pobírali ve čtvrtém čtvrtletí nejvíce „ajťáci“, řečeno mluvou statistiků, pracovníci v informačních a komunikačních činnostech. Jejich průměrná mzda dosáhla 55 754 korun. Přes 50 tisíc se dostali ještě lidé z peněžnictví a pojišťovnictví, kde byl průměr 53 323 korun.
Naopak nejméně si vydělali zaměstnanci v ubytování, stravování a pohostinství, v průměru 19 206 korun.