Článek
Izraelská vláda vyslyšela prosbu českého premiéra Andreje Babiše (ANO) a poslala do Česka několik tisíc vakcín jako dar.
Židovský stát, který očkuje nejrychleji na světě, se má podle izraelského deníku Jerusalem Post o přebývající očkovací látky rozdělit s několika zeměmi.
Česko deník jmenuje jako jediný evropský stát. Vedle něj má vakcínový dar dostat také Honduras a Guatemala. Všechny tři země spojuje vstřícný postoj k umístění ambasády ve sporném Jeruzalémě. Guatemala už tam své velvyslanectví má.
Diplomatickou kancelář v Jeruzalémě, coby pobočku ambasády v Izraeli, otevře i Česko. A velmi s tím spěchalo, aby to stihlo 1. března.
Dodávky vakcín v Praze přistály přesně den poté, co vláda schválila záměr kancelář v Jeruzalémě otevřít.
„Úřadovna posílí naše působení v Izraeli, přispěje k dalšímu rozvoji vzájemných vztahů a zlepší také poskytování služeb českým občanům,“ řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) k otevření mise. Česká diplomatická přítomnost přímo v Jeruzalémě má podpořit komunikaci s izraelskými vládními úřady, které až na výjimky ve městě sídlí, uvedl dále Černínský palác.
Ministr Petříček odmítl pro Seznam Zprávy souvislost mezi otevřením české kanceláře v Jeruzalémě a darem vakcín. „Otevření úřadovny naší ambasády v Jeruzalémě bylo plánováno dlouhodobě. Není zde souvislost s vakcínou, kterou se nám Izrael rozhodl darovat jako důkaz našich tradičně blízkých vztahů. Za tuto solidaritu jsme Izraeli upřímně vděční,“ uvedl šéf české diplomacie.
I na posilování české diplomatické přítomnosti ve sporné metropoli se však odvolával premiér Babiš ve svém novoročním dopise do Izraele, v němž zároveň, jak zjistily Seznam Zprávy, žádal o vakcíny.
„Za jeden z mnoha příkladů našeho dlouholetého a velmi hlubokého přátelství považuji mimo jiné to, že Česká republika jako jedna z nemnohých zemí postupně posiluje svou diplomatickou přítomnost v Jeruzalémě. Tam jsme již otevřeli Český dům a nedávno jej povýšili na zastoupení s diplomatickým statusem,“ stojí v Babišově dopise.
Úřadovna, jejíž zřízení stojí deset milionů korun, bude sídlit v ulici Washington Street v západním Jeruzalémě. Obsazena bude jedním diplomatem a jednou místní administrativní silou.
V EU jen Maďarsko
Pro Izraelce je otázka umístění ambasády klíčová, z mezinárodního pohledu je to ale vrcholně citlivá záležitost. Město si totiž jako své hlavní nárokuje jak Izrael, tak i Palestinci. Do vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu mají mít státy své ambasády v Tel Avivu.
Toto diplomatické pravidlo porušil americký prezident Donald Trump, když v roce 2018 nechal přestěhovat velvyslanectví USA do Jeruzaléma. Jeho nástupce v Bílém domě Joe Biden již v předvolební kampani uvedl, že zastoupení zpět stěhovat nebude.
Z členských zemí EU udělalo podobný krok jen Maďarsko, které tam má obchodní zastoupení v rámci své ambasády v židovském státu. Přestěhování české ambasády do Jeruzaléma dlouhodobě prosazuje prezident Zeman.
S otevřením české úřadovny nesouhlasí Piráti. Podle jejich zahraničněpolitického experta Jana Lipavského Česko samotný úřad nepotřebuje. „Symbolika daného kroku je nepopiratelná a nijak nepřispívá k dvoustátnímu řešení izraelsko-palestinské otázky, ale naopak podtrhuje jednostrannou snahu Izraele o vyhlášení Jeruzaléma za hlavní město Izraele,“ uvedl pro Seznam Zprávy politik, který působí jako místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.
„Minulý měsíc se nahromadil omezený počet nepoužitých vakcín, proto bylo rozhodnuto pomoci symbolickým počtem vakcín armádnímu personálu Palestinské autonomie a zemím, které Izrael požádaly,“ citoval Jerusalem Post úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ve věci daru.
Podle deníku Lidovky.cz už dokonce darované dávky dorazily, má jít o 5000 kusů vakcín Moderna. Naočkováni mají být vojáci, kteří pomáhají při epidemii.
Seznam Zprávy minulý týden informovaly, že v novoročních dopisech o vakcíny Izrael požádali premiér Babiš i prezident Miloš Zeman. Odvolávali se na těsné vztahy Česka a židovského státu i na posilování českého diplomatického zastoupení v Izraeli.
„Považoval bych za důkaz našich pokračujících vynikajících vztahů, kdybychom mohli izraelské zkušenosti v České republice co nejvíce využít. Vedle toho bychom rovněž velice ocenili, pokud by v případě, že dodané množství vakcín do Státu Izrael bude převyšovat poptávku mezi izraelskými občany, bylo možné přebytek využít v ČR,“ stojí v dopise premiéra Babiše svému protějšku Benjaminu Netanjahuovi.