Hlavní obsah
Online

Konflikt mezi Izraelem a Palestinci si vyžádal přes 200 mrtvých

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již několikátý den. Konflikt a dění s ním spojené sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Izraelská armáda v noci na dnešek zesílila bombardování palestinského Pásma Gazy, na město Gaza vypálila přes sto raket. Noční údery jsou popisovány jako zatím nejsilnější od začátku bojů.

- Izraelská armáda oznámila, že při jednom náletu zemřel velitel Islámského džihádu Husám abú Harbíd. Velel severní divizi skupiny a podle armády se podílel na útocích na izraelské civilisty a vojáky 15 let. Hamás a Islámský džihád uvedly, že mezi mrtvými je 20 jejich příslušníků, izraelská armáda ale tvrdí, že během týdne zabila mnohem více teroristů z těchto organizací.

- Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden a vyžádalo si na dvě stě obětí. Podle palestinských zdravotníků zemřelo v Pásmu Gazy 200 lidí, včetně desítek žen a nezletilých, a na 1305 dalších lidí tam bylo zraněno. V Izraeli při ostřelování, s nímž začal minulé pondělí večer Hamás po několikadenních střetech Palestinců s policií ve východním Jeruzalémě, zemřelo deset lidí.

VÝVOJ SITUACE JSME SLEDOVALI I VČERA:

Reuters: Covid a konflikt, nemocnice v Gaze jsou přetížené na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. „Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách – na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění,“ uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. V enklávě, která má zhruba dva miliony obyvatel, je 13 nemocnic a 54 klinik. Aš-Šifá je největší a počet lůžek intenzivní péče nyní zdvojnásobila na 32. Celá nemocnice přitom disponuje 750 lůžky a potýká se s nedostatkem léků a potřebného vybavení, což místní lékaři přičítají Izraelem vedené a Egyptem podpořené blokádě. Izrael tvrdí, že blokáda má zabránit vyzbrojování teroristů.

Nemocnice v Gaze přitom netrápí jen nedostatek léků. Začalo také docházet palivo pro generátory, na něž nemocnice spoléhají kvůli častým výpadkům proudu.

Izrael tvrdí, že cílem blokády není zablokovat léky a humanitární zboží pro Gazu s tím, že za jakýkoli nedostatek mohou činy Hamásu, který v Gaze vládne od roku 2007. „Hamás vybudoval síť podzemních teroristických tunelů pod domovy Palestinců v Gaze, prostředky určené pro jejich zdraví a blaho přitom využil k rozšíření své teroristické mašinérie,“ uvedlo dnes na Twitteru izraelské ministerstvo zahraničí. Hamás obvinění odmítá.

Záběry ukazují ničivé důsledky leteckého úderu poblíž kanceláře BBC v Gaze

Další záběry leteckých úderů, izraelská armáda ničí infrastrukturu Hamásu

Reuters: Může Izrael bombardovat Gazu a získávat přátele v Perském zálivu?

Pohled na zkázu v Gaze nejspíš Izraeli znesnadní cestu k největší diplomatické ceně, jíž je uznání od Saúdské Arábie. Zatím se však zdá, že další bohaté arabské státy Perského zálivu, které loni navázaly diplomatické vztahy s Izraelem, nemají v úmyslu to měnit, píše agentura Reuters.

Zástupci arabských států společně odsoudili zásahy izraelské policie proti palestinským věřícím u jeruzalémské mešity Al-Aksá a izraelské bombardování Pásma Gazy, jež trvá už týden.

Ve Spojených arabských emirátech i Bahrajnu, které loni pod záštitou USA navázaly diplomatické vztahy s Izraelem, oficiální kritiku Izraele ale nyní často z řad veřejnosti provází i vyváženější kritika, jež zahrnuje ostrá slova proti druhé straně konfliktu, píše Reuters.

Ve Spojených arabských emirátech, které se již delší dobu vymezují proti politickým islamistickým hnutím, kritika Hamásu, jenž vládne v Pásmu Gazy, někdy dokonce připomíná tu izraelskou.

„Hamás vypouští rakety z civilních čtvrtí, a když přijde odpověď, křičí: ‚Kde jsou Arabové a muslimové?‘ Udělali jste z Gazy hřbitov pro nevinné a děti,“ napsal na Twitteru Vasím Júsif, který je v SAE populární muslimský duchovní a má na Twitteru 1,6 milionu sledujících.

Další obyvatel SAE Munsír Šihhí napsal: „Nebudu podporovat nebo soucítit s žádnou teroristickou skupinou, jako je Hamás, ať už jde o jakoukoliv věc, i když je zaobalena jako humanitární nebo náboženská. #Ne terorismu.“

Počet obětí v Gaze vzrostl na 200

Ministerstvo zdravotnictví Gazy uvedlo, že od začátku konfliktu s Izraelem zemřelo již 200 Palestinců. Mezi oběťmi je 59 dětí a 35 žen, píše BBC. Dalších 1305 lidí bylo zraněno.

Kuvajt si předvolal českého velvyslance

Kuvajt si v pondělí předvolal velvyslance České republiky Martina Dvořáka. Stalo se tak poté, co jeho příspěvek na sociálních sítích na podporu Izraele vyvolal u veřejnosti kritiku.

Na svém instagramovém účtu Dvořák zveřejnil fotografií s izraelskou vlajkou. „Stojím za Izraelem,“ napsal. V pondělí velvyslanec příspěvek smazal a zveřejnil omluvný dopis, v němž prohlásil, že toho lituje.

AFP: Boj o byty v Jaffě je symptomem napětí mezi tamními Araby a Židy

Isráa Džarbúová nechodí do práce už týden, protože má strach, že na ni v autobuse zaútočí Židé. Žije v Jaffě, která je domovem jak Židů, tak Arabů a kde se v minulých dnech tak jako v dalších izraelských městech konaly potyčky mezi příslušníky obou komunit, píše agentura AFP. „Všimnou si, že jsem věřící, není tady bezpečno,“ říká sedmadvacetiletá muslimka v hidžábu, která pracuje jako pokladní.

Židovský student David Švec ve čtvrtek vyšel z talmudské školy v téže čtvrti, v níž žije tato izraelská Arabka. Arabové ho napadli kamením, zapálili přítelovo auto a synagogu. „Když se večer vracíme domů, chodíme jenom ve skupinách a s policejní eskortou,“ říká čtyřiadvacetiletý muž a současnou situaci označuje za džungli.

V přístavní Jaffě, kde je za normálních okolností živo v barech a restauracích, teď hlídá uzavřené ulice jízdní policie a hlídkují tam policisté s automaty. Izrael se tak snaží zklidnit napětí mezi židovskými občany a Araby, kteří tvoří pětinu obyvatelstva. Při nepokojích zemřel jeden člověk, poničeny byly mešity, synagogy, hřbitovy, restaurace, auta i divadlo. Při výbuchu zápalné bomby v domě v Jaffě byl zraněn dvanáctiletý muslim a musel být hospitalizován.

Násilností přibylo po 10. květnu, kdy palestinský Hamás začal s raketovými útoky na Izrael, který pak zahájil masivní vojenskou operaci.

Blinken vyzval Izrael a Palestinu k ochraně civilistů

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil silné znepokojení nad stupňujícími se násilnostmi mezi Izraelem a Palestinci a vyzval obě strany, aby chránily životy civilistů. Spojené státy podle Blinkena intenzivně pracují na ukončení násilí a budou ve svých diplomatických snahách pokračovat. Šéf americké diplomacie to řekl na tiskové konferenci v Dánsku, kde dnes jednal s premiérkou země Mette Frederiksenovou.

Washington je podle Blinkena zděšen tím, jakému nebezpečí jsou v izraelsko-palestinském konfliktu vystaveni zdravotníci a novináři. Izrael Spojené státy požádaly, aby jim poskytl detaily o oprávněnosti sobotního útoku na budovu v Gaze, v níž sídlila zahraniční média.

Izraelská armáda tvrdí, že zabila jednoho z velitelů skupiny Islámský džihád

Izraelská armáda v noci na dnešek zesílila bombardování palestinského Pásma Gazy, na město Gaza vypálila přes sto raket. Noční údery jsou popisovány jako zatím nejsilnější od začátku bojů. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze oznámilo, že o život přišel další Palestinec.

Izraelská armáda oznámila, že při jednom náletu zemřel velitel Islámského džihádu Husám abú Harbíd. Velel severní divizi skupiny a podle armády se podílel na útocích na izraelské civilisty a vojáky 15 let. Hamás a Islámský džihád uvedly, že mezi mrtvými je 20 jejich příslušníků, izraelská armáda ale tvrdí, že během týdne zabila mnohem více teroristů z těchto organizací.

Záběry zničeného izraelského bytu po zásahu raketou Hamásu

Záběry zničeného izraelského bytu po zásahu raketou Hamásu.Video: twitter.com/IDF

Video: Izraelská armáda ničí infrastrukturu Hamásu

Izraelská armáda ničí infrastrukturu Hamásu. Video: AP

Izraelská armáda dezinformacemi vlákala před útokem do tunelů radikály

Matoucí tweet izraelské armády, který minulý týden naznačoval začátek pozemní operace v Pásmu Gazy, byl záměrnou dezinformací, uvedl izraelský list Jerusalem Post. Cílem prý bylo vlákat ozbrojence z palestinských organizací Hamás a Islámský džihád do systému podzemních tunelů, na které poté izraelské letectvo zahájilo masivní údery. Na základě tweetu o začátku pozemní operace v Gaze informovala některá zahraniční média, včetně listu The Washington Post nebo stanice ABC.

Izraelská armáda provedla od minulého pondělí 1180 útoků na Gazu

Izraelská armáda v dnešní bilanci týdenních bojů uvedla, že od pondělí provedla 1180 útoků na Gazu a Hamás na Izrael vypálil 3150 raket, z nichž 460 hranici nepřelétlo a spadlo na území Pásma Gazy. Letectvo podle armády provádí „rozsáhlé údery“ na Pásmo Gazy a zaměřuje se na „teroristické cíle“.

Starosta Gazy Jahjá Sarrádž řekl, že nálety způsobují rozsáhlé hmotné škody. Jediné elektrárně, která je v Gaze, dochází podle něj palivo, už nyní je třeba přerušovat dodávku elektřiny denně i na 12 hodin, voda z vodovodního řadu není pitná. „Za 14 dní své práce jsme neviděl srovnatelnou míru ničení, ani za války v roce 2014,“ sdělil záchranář Samír Chatíb s odkazem na minulý velký konflikt mezi Izraelem a Hamásem, který trval 50 dní.

Čína se nabídla, že bude hostit mírová jednání

Čína jako současný předsedající stát na nedělní debatě Rady bezpečnosti OSN navrhla, že by mohla hostit mírová jednání mezi Izraelem a Palestinci. Informoval o tom server South China Morning Post.

Čínský ministr zahraničí Wang I, který nedělní debatě předsedal, také řekl, že Čína vyzývá Spojené státy, „aby zaujaly spravedlivé stanovisko a spolu s ostatními státy pomohly Radě bezpečnosti situaci zklidnit“.

Další debata OSN o izraelsko-palestinských bojích nepřinesla výsledek

Nedělní debata Rady bezpečnosti OSN svolaná kvůli izraelsko-palestinským bojům nepřinesla konkrétní výsledek. Čína jako současný předsedající stát vyzvala USA, aby změnily svůj postoj, protože svým dosavadním přístupem brání Radě hovořit o Palestině jednotným hlasem. Konflikt začal před týdnem a podle agentury Reuters jej nepřežilo téměř 200 Palestinců a deset Izraelců.

Rada bezpečnosti OSN o krizi jednala už potřetí, tentokrát poprvé veřejně. USA, které jsou blízkým spojencem Izraele, dosud blokovaly společné prohlášení, jež mělo odsoudit Izrael za násilí a vyzvat k příměří. Nedělní debaty, která se konala na žádost Číny, Norska a Tuniska, se zúčastnili i zástupci Palestiny a Izraele.

Izrael uvedl, že se podařilo zničit kilometry podzemních tunelů Hamásu

Izraelská armáda uvedla, že se jí podařilo zničit patnáct kilometrů dlouhou síť tunelů a devět domovů předních představitelů Hamásu, informoval zpravodajský server Al-Džazíra. Sítě podzemních tunelů využívá Hamás k přesunu zbraní. Armáda v neděli rovněž připustila, že při útoku na síť tunelů Hamásu pod silnicí v Gaze spadly civilní domy, což si vyžádalo civilní oběti.

Kanadský premiér odsoudil antisemitismus i islamofobii

Kanadský premiér Justin Trudeau na Twitteru odsoudil projevy antisemitismu i islamofobie. Vyjádřil se tak k demonstracím, během kterých se v kanadském Montrealu střetli příznivci Izraele i Palestinců. „Každý má v Kanadě právo na pokojné shromažďování a vyjádření svobodného projevu,“ uvedl v tweetu. „Ale nemůžeme a nebudeme tolerovat antisemitismus, islamofobii nebo nenávist jakéhokoli druhu.“

Vzájemné ostřelování už má nejméně 200 obětí

Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden a vyžádalo si na dvě stě obětí. Podle palestinských zdravotníků zemřelo v Pásmu Gazy k nedělnímu večeru 197 lidí, včetně desítek žen a nezletilých, a na 1 200 další lidí tam bylo zraněno. V Izraeli při ostřelování, s nímž začal minulé pondělí večer Hamás po několikadenních střetech Palestinců s policií ve východním Jeruzalémě, zemřelo osm lidí.

Reportéři bez hranic chtějí vysvětlit izraelské nálety na budovy médií v Gaze

Organizace Reportéři bez hranic (RSF) podala stížnost k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) kvůli izraelskému bombardování budov v Pásmu Gazy, v nichž měla kanceláře různá média. Informovala o tom agentura AP, jejíž kancelář sídlila v domě vybombardovaném v sobotu. RSF žádá, aby ICC vyšetřil, zda tyto nálety nebyly válečnými zločiny.

Podle RSF byly za poslední týden v Pásmu Gazy zničeny kanceláře 23 zahraničních či místních médií. Tato mezinárodní nevládní organizace ve stížnosti k ICC uvedla, že izraelská armáda „záměrně cílí na mediální organizace a záměrně ničí jejich vybavení“. Tyto útoky podle RSF „snižují či ničí kapacitu médií informovat veřejnost“.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy