Článek
Izraelské ministerstvo turismu v neděli uvedlo, že brzy začne do země pouštět organizované turistické skupiny. Členové turistických skupin o velikosti 5 až 30 lidí budou muset být proti koronaviru očkováni a při příjezdu do země podstoupit PCR test i sérologické vyšetření.
Návštěvníci země budou muset v karanténě v hotelech vyčkat na výsledky testů, tento proces by však neměl trvat déle než 24 hodin.
Jednotliví turisté, kteří do Izraele nesmějí od března 2020, kdy začala pandemie, budou mít vstup do země i nadále zakázán. Jedinou výjimkou je situace, kdy by do Izraele jednotlivec cestoval za účelem návštěvy rodinných příslušníků.
Do země budou moci vstoupit pouze turisté ze zemí, které jsou na izraelském zeleném, žlutém a oranžovém seznamu. Kompletní seznam zemí, jak je z hlediska síření nákazy koronavirem vnímá Izrael, je dostupný na webu izraelského ministerstva zdravotnictví.
Lidé z několika „červených zemí“ s vysokou mírou nákazy, mezi něž k 6. září patří Bulharsko, Brazílie, Mexiko a Turecko, se do země prozatím nepodívají. Jinak podle nového plánu nebude počet turistických skupin, které Izrael vpustí, nijak omezen.
Zahraniční turisté budou muset předložit doklad o tom, že během posledních šesti měsíců obdrželi druhou dávku vakcíny proti covidu-19. Turisté budou muset rovněž předložit negativní PCR test, který nebude starší než 72 hodin do příletu. Po přistání na letišti Bena Guriona v Tel Avivu se budou muset podrobit sérologickému testu.
Izrael zahájil podobný program v květnu poté, co počátkem letošního roku očkoval většinu své populace. Program však úřady poměrně záhy pozastavily, v srpnu se tam totiž začala šířit varianta delta. Ministerstvo turismu uvedlo, že „mezi skupinami, které přicestovaly po květnovém zmírnění omezení, nebyl zjištěn ani jeden případ nákazy koronavirem“.
Izrael 4. září ohlásil téměř 5000 nových případů nákazy koronavirem. O dva dny dříve ohlásil rekordních 11 201 případů. Z 9,3 milionu obyvatel Izraele má za sebou druhou dávku vakcíny 5,5 milionu lidí.
V posledních týdnech začala země podávat třetí dávku vakcíny všem, kteří byli očkováni před více než pěti měsíci. Třetí dávku v zemi obdrželo již 2,5 milionu lidí a epidemie varianty delta zřejmě mírně povolila, což pomohlo umožnit návrat turistů.
Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus v srpnu vyzval k dvouměsíčnímu moratoriu na podávání posilovacích dávek vakcín proti covidu-19 jako prostředku ke snížení globální nerovnosti v očkování a prevenci vzniku nových variant koronaviru.
Mnoho zemí podle Tedrose Adhanoma Ghebreyesa považuje za problematické už jen zajištění dvou dávek pro své občany. Bohatší země si jich mezitím vytvářejí stále větší a větší zásoby.