Článek
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odstupuje od dohody s úřadem OSN o přesídlení více než 16 tisíc afrických migrantů do rozvinutých západních zemí. Jeho rozhodnutí přišlo poté, co se nejdříve rozhodl dohodu jen pozastavit. Podle agentury AP k novému verdiktu přispěl tlak ze strany nacionalistických politiků.
Původně Izrael plánoval deportovat asi 35 tisíc migrantů zpět do Afriky. V pondělí však premiér Netanjahu oznámil, že se s Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) domluvil na méně kontroverzní alternativě. A to přemístit polovinu z těchto migrantů do rozvinutých zemí a ostatní se měli integrovat v Izraeli za peníze OSN. Netanjahu poté plán slavnostně představil jako úspěšné řešení otázky.
Část dohody o začlenění migrantů v Izraeli ale vyvolala odpor místních obyvatel, v jejichž domovských lokalitách se běženci v současnosti vyskytují. Netanjahu tak dohodu pozastavil a nakonec oznámil, že od ní definitivně odstupuje.
„Pozorně jsem si vyslechl mnoho komentářů týkajících se dohody a na základě toho jsem opět vyhodnotil klady a zápory. Nakonec jsem se rozhodl dohodu vypovědět,” uvedl Netanjahu v prohlášení.
Většina z dotyčných 35 až 40 tisíc migrantů pochází z Eritreje, jejíž vládu obvinila OSN ze zločinů proti lidskosti, nebo z Jižního Súdánu zmítaného už pátým rokem občanskou válkou. Běženci tvrdí, že z Afriky je vyhnalo ohrožení ve vlastní zemi, Izrael je ale označuje za ekonomické migranty a míní, že nemá povinnost udělit jim azyl.