Článek
Špatná dohoda, smlouva založená na lžích, sbohem kontrole zbraní. Těmito termíny označoval mezinárodní smlouvu o kontrole íránského jaderného programu (známou pod zkratkou JCPOA) bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Vystupoval tak proti názoru bezpečnostního establishmentu, který naopak dohodu oceňoval.
Nová vláda premiéra Naftaliho Beneta se sice o úhlavním nepříteli židovského státu také nevyjadřuje nijak pozitivně, na JCPOA se ale dívá zcela jinak. Jak řekl v rozhovoru pro časopis Foreign Policy ministr obrany Benny Ganc, „Izrael s novou smlouvou o íránském jádru dokáže žít“.
„Současný americký přístup vrátit íránský jaderný program zpátky pod kontrolou bych přijal,“ řekl Ganc. Dodal, že by rád viděl „životaschopný plán B“, který by se skládal z politického, diplomatického a ekonomického tlaku na Írán ze strany USA, Evropy, Číny a Ruska pro případ, kdy by rozhovory o jádru selhaly.
Plán C zahrnuje vojenské řešení
Izrael prý nicméně má „plán C“, který však zahrnuje vojenské řešení.
Gancova slova tak představují zásadní obrat v izraelské zahraniční politice. Ta se pod vedením premiéra Netanjahua snažila všemi silami JCPOA zvrátit. Spojence nalezla až s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu. Republikánský prezident označil dohodu opakovaně za katastrofu a krátce po svém nástupu ji jednostranně vypověděl.
Íránský režim od té doby pokračoval v obohacování uranu a přestal části dohody plnit. Nyní mu podle Gance zbývají pouhé dva či tři měsíce k tomu, aby si dokázal vyrobit materiál nutný k sestrojení jaderné zbraně.
Gancovy obavy potvrdil i premiér Benet: „Izrael zdědil situaci, v níž je Írán ve své snaze získat atomovou bombu vůbec nejdál… Propast mezi Netanjahuovou rétorikou a činy je velmi velká,“ řekl televizi Channel 12.
Breaking from longheld Israeli stance, Gantz willing to ‘accept’ JCPOA revival https://t.co/bQhlCZFTYb
— The Times of Israel (@TimesofIsrael) September 15, 2021
Na otázku změny izraelského postoje se Seznam Zprávy zeptaly i nové izraelské velvyslankyně v Praze, Anny Azariové: „Já v posledních dnech vidím změnu spíše v přístupu americkém. Biden před pár dny řekl, že návrat k JCPOA v té původní podobě nestačí… Nejsem si teda jistá, kdo se pohnul. Důležité jsou opakované deklarace prezidenta Bidena, který říká, že nedopustí jaderný Írán,“ míní ambasadorka, jež v minulosti sloužila na stejných postech v Rusku nebo na Ukrajině.