Článek
Premiér Benjamin Netanjahu vývoj koronavirové situace v zemi označil za „ohromný úspěch“. Díky plošnému lockdownu se v zemi podařilo významně snížit počty nových nakažených. Proto se od neděle uvolní řada opatření, která zakazovala mimo jiné svatby a uzavřela i menší podniky, jejichž zaměstnanci nejsou v přímém kontaktu s klienty.
Ve čtvrtek Izrael ohlásil dva tisíce nových případů nákazy. Před vyhlášením lockdownu tu přibývalo kolem čtyř tisíc nových případů denně. Od jara se pak nákaza potvrdila až u 300 tisíc lidí. S nákazou zemřelo 2109 lidí.
Podle ministerstva zdravotnictví bylo již od začátku lockdownu nutné snížit denní přírůstky na dva tisíce. To byla podmínka pro první uvolnění restrikcí.
Izrael jarní vlnu koronaviru zvládl úspěšně. Vlna kritiky se však zvedla až později. Koronavirová opatření podle kritiků uvolnil příliš brzy: již v květnu.
„Příklad pro Evropu”
Druhý lockdown na zemi uvalila vláda 18. září. V té době byl denní nárůst případů a denní počet úmrtí v přepočtu na počet obyvatel mezi nejvyššími na světě.
I přes nadějný vývoj situace ministr zdravotnictví Juli-Joel Edelstein varuje. Izrael má podle něj „stále dlouhou cestu před sebou“. Podle izraelského serveru Times of Israel se domnívá, že mohou čísla po rozvolnění opět začít růst. „Musíme to udělat společně,“ řekl. Obává se také nárůstu případů nákazy v mateřských školách.
Podle izraelského premiéra Netanjahua musí být kroky „postupné, odpovědné, opatrné a kontrolované“. Jen tak se země vyhne dalšímu lockdownu, který by vláda musela za několik týdnů znovu vyhlásit. Podle Times of Israel Netanjahu varoval, že k uvolňování restrikcí nedojde, pokud se o víkendu čísla opět zvýší.
Premiér situaci v zemi rovněž považuje za úspěch. Tvrdí, že se Evropa může z izraelského přístupu poučit. Podle ministra sociální péče a sociálních služeb Jicchaka Šmuliho i tato uvolnění pomohou místní ekonomice k mírnému růstu.
Podle politiků úspěch, podle jejich odpůrců krize
Vládu a její opatření ale mnoho lidí kritizuje. Ve čtvrtek se například konala ve městě Tel Aviv divoká protestní akce. Majitelé obchodů mimo jiné pálili své neprodané zboží a křičeli protivládní slogany.
Podle izraelského serveru Haaretz protestovali maloobchodníci proti škodám, které jim lockdown způsobil. „Vyzýváme Bibiho, aby nás takto nevyhodil na ulici,“ řekl jeden z demonstrantů. Použil přitom přezdívku, kterou premiéra označují jeho odpůrci. Podle něj jsou dávky, které jim za ušlý zisk vláda přidělí, směšně malé. „Neuživíme naše rodiny,“ uzavřel.
Anti-Netanyahu protesters return to Jerusalem as High Court set for hearing on restrictions. Here's how the protest movement has evolved over the past few months https://t.co/JOpwmUPO7z pic.twitter.com/x5oiErEzEW
— Haaretz.com (@haaretzcom) October 14, 2020
Záběry z protivládních protestů z minulé soboty.
Minulou sobotu po celé zemi v ulicích protestovaly tisíce lidí. Demonstrace byly podle Haaretzu násilné. Server také upozorňuje, že protesty proti Netanjahuovi trvají již od loňského listopadu. Hnutí, které demonstrace organizuje, získalo s koronavirovou krizí novou sílu. Dříve se vymezovali proti premiérovým podvodným kauzám, v současné době se k důvodům přidala i nespokojenost s ekonomickou situací v zemi.
Některá opatření v zemi budou stále platit. Týkají se například vyšších stupňů škol či setkávání se ve větších skupinách: 10 lidí uvnitř a 20 venku.