Článek
Izrael odmítá navazovat kontakty s novými rakouskými ministry za Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). Bojkot se týká i ministryně zahraničních věcí Karin Kneisslové, která FPÖ v kabinetu zastupuje jako nestranická kandidátka. FPÖ je některými médii označována za krajně pravicovou a někteří její členové se netají antisemitskými názory.
Jakým způsobem bude Izrael s novou rakouskou vládou komunikovat, země teprve projedná, bojkot FPÖ ale plánuje dlouhodobě. Premiér Netanjahu pověřil ministerstvo zahraničí, aby vypracovalo odborný posudek o povaze kontaktů s vládou, kterou spolu s FPÖ tvoří Rakouská lidová strana (ÖVP).
Do odvolání postoje izraelské diplomacie platí, že na rakouských ministerstvech budou úřady se svobodnými jednat jen přes úředníky. V případě rezortů ovládaných zástupci ÖVP mohou být izraelské úřady v kontaktu přímo s ministry. To se týká i kancléře Sebastiana Kurze, uvedlo výslovně velvyslanectví židovského státu ve Vídni.
Nový kancléř Kurz v reakci na oznámení vyjádřil naději, že se obavy Izraele podaří brzy rozptýlit. V tomto směru je prý optimistický. Dnes by se měl nový předseda rakouské vlády setkat s izraelskou velvyslankyní v Rakousku Taljou Ladorovou-Fresherovou.
Svobodní se na vládě podíleli už v letech 2000 až 2005, tehdy byla reakce Izraele ale mnohem tvrdší. Izraelský velvyslanec na protest Rakousko úplně opustil a diplomatické vztahy obou zemí byly omezeny.