Článek
„Ačkoliv byla zveřejněna celá řada prokazatelných důkazů o střetu zájmů premiéra, úřady pokračují v porušování zákona,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Proplácení dotací Agrofertu mělo být podle nich zastaveno zvlášť poté, co byla zveřejněna předběžná auditní zpráva Evropské komise, která říkala, že Česko by mělo vracet až 450 milionů korun neprávem vyplacených Agrofertu.
Jen za poslední dva měsíce, tedy v době, kdy byla předběžná zpráva doručena do Česka, vyplatilo Ministerstvo průmyslu a obchodu Agrofertu dalších 13,5 milionu korun.
Piráti částečně vyčerpali možnosti, jak zastavit podle nich nezákonné čerpací státních a evropských dotací. Případ má konenckonců nyní v rukou policie. Strana ale může poskytnout své podklady, které například údajně usvědčují Babiše z vlastnictví Agrofertu podle slovesnkých registrů. V tomto směru se nabízí podpora senátní komise, která se případem zabývá.
Bartoš zároveň odmítá, že by hlavní snahou Pirátů bylo odříznout Andreje Babiše od evropských dotací. „Piráti šli do politiky, protože tu panovala jistá míra korupce,“ říká Bartoš. Pirátská strana přitom vznikla ještě před nástupem Babiše do politiky.
Částečně proto také Piráti odmítají předvolební spojenectví s ostatními středovými a pravicovými stranami, které mluví u vytvoření bloku proti ANO. Ačkoliv je předseda Pirátů schopen vycházet třeba s předsedy ODS a KDU-ČSL, partaj podle něj představují především ostatní straníci, kteří zaplní kandidátní listiny ve volbách. O případné koalici má podle Bartoše smysl jednat až po volbách.
Zato o koalici na pražském magistrátu předseda Pirátů obavy nemá. „Mediální výstupy beru s velkou rezervou,“ uvedl na toto téma Bartoš.
A o čem chce Ivan Bartoš během srpna mluvit s prezidentem Milošem Zemanem, u kterého si vyžádal audienci? Podpoří Piráti návrh žaloby na prezidenta kvůli porušování ústavy, jak jej před třemi týdny schválil Senát? Podívejte se na video nad článkem.