Článek
Za všechno může design nového trička. Na něm se objevilo několik světových měst spolu se státy, ke kterým patří. U dvojice Milán–Itálie je všechno v pořádku, problém ale přichází v případě Macaa a Hongkongu. Na tričku se objevují jako samostatná území. Obě bývalé evropské kolonie spadají od konce minulého tisíciletí pod Čínu.
Italian luxury brand @Versace apologizes on Sunday for mislabeling China's #HongKong Special Administrative Region and #Macau Special Administrative Region as countries on one of its T-shirt designs pic.twitter.com/V8Uyk2GXEu
— People's Daily, China (@PDChina) August 11, 2019
Přešlap světové módní značky způsobil v Číně koncem minulého týdne velký poprask. Versace se ocitlo pod palbou kritiky na sociálních sítích. A přišlo dokonce o svou čínskou ambasadorku, herečku Yang Mi. Ta se značkou okamžitě rozvázala spolupráci a nechala se slyšet, že „čínská suverenita a integrita je posvátná a nedotknutelná“.
Versace se omluvilo na sociální síti Weibo i v oficiálním prohlášení. Speciální omluvu pak přidala na Instagramu také Donatella Versace. „Nikdy jsem neměla v úmyslu zpochybnit čínskou národní svrchovanost, proto se za tuto nepřesnost osobně omlouvám,“ uvedla návrhářka.
The Company apologizes for the design of its product and a recall of the t-shirt has been implemented in July. The brand accepts accountability and is exploring actions to improve how we operate day-to-day to become more conscientious and aware. pic.twitter.com/5K8u3c4Dbm
— VERSACE (@Versace) August 11, 2019
Značka začala do světa hlásat: „Milujeme Čínu a respektujeme její územní suverenitu.“ Versace přitom není první značkou, která si v Číně zadělala na problémy. Americká značka Gap v minulém roce rovněž na svých tričkách špatně natiskla mapu Číny, na níž chyběl například Tchaj-wan.
Do citlivého tématu čínských území se zapletly i další luxusní značky. Americký Coach na podobně vypadajícím tričku uvedl Hongkong a další diskutované čínské území Tchaj-wan jako samostatné země.
U.S. fashion brand Coach has sparked online outrage after it was found to list Hong Kong and Taiwan as "countries" on its products and website. Chinese model Liu Wen, a current brand ambassador for Coach, halted cooperation with the brand on Monday. https://t.co/VvrkyLI0VL pic.twitter.com/1ATBXJDABM
— China News 中国新闻网 (@Echinanews) August 12, 2019
Stejný přešlap udělala i francouzská Givenchy, firmy přišly o ambasadory svých značek v Číně a na sociálních sítích čelí velké kritice.
Zvláštní administrativní oblasti Macao a Hongkong od sebe na jihu Číny dělí delta Perlové řeky. Původně britský Hongkong se stal součástí Čínské lidové republiky v roce 1997, poslední portugalská kolonie Macao v roce 1999, obě mají od Pekingu oddělený právní systém. Hongkong se v posledních měsících potýká s masivními demonstracemi proti dohledu pevninské Číny. Demonstrace původně začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny a postupně přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému.