Hlavní obsah
Online

Evropské státy hlásí rekordy. Ve Francii přibylo 60 tisíc nakažených

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

aktualizováno •

Vývoj dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- V Itálii začínají platit zpřísněná opatření proti šíření koronaviru, potrvají nejméně do 3. prosince. V celé zemi se zavádí noční zákaz vycházení, který od října platil v některých regionech, zavřou se muzea a galerie a o víkendech i obchodní centra. V šesti z 20 regionů se pro veřejnost zavřou bary a restaurace a ve čtyřech regionech se omezí pohyb lidí i přes den a zavřou se obchody s nezákladním zbožím.

- V Portugalsku za poslední den přibylo 5500 případů nákazy koronavirem, což je zatím nejvyšší bilance, a parlament schválil zavedení nouzového stavu, který začne platit od pondělí. Ve Francii přibylo za uplynulý den přes 60 000 nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.

- Rumunsko na 30 dní uzavře všechny školy a zavede noční zákaz vycházení. Opatření přijatá ve snaze zpomalit šíření epidemie covidu-19 začnou platit v pondělí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila rumunská vláda.

Světové dění jsme sledovali také včera:

Izrael daroval Česku devět plicních ventilátorů

Izrael daroval Česku na pomoc v boji s pandemií covidu-19 devět plicních ventilátorů. Zásilka dorazila dnes na pražské Letiště Václava Havla. ČTK to sdělila Barbora Gejdošová z tiskového a politického oddělení izraelské ambasády v Praze. Ventilátory typu Flight 60 předal izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron náměstkyni ministerstva zdravotnictví Aleně Šteflové.

„Společně můžeme spolupracovat a zkoumat, jak se vypořádat s koronavirem,“ řekl Meron. Český ministr zdravotnictví Jan Blatný pomoc během náročných dnů uvítal. Uvedl, že Izrael prokázal solidaritu a sounáležitost, která jen „podtrhuje zvláštní vztah“ mezi oběma státy.

Madridský region se uzavřel pro neakutní cestování

Madridský region se ode dneška na čtyři dny uzavřel pro neakutní cestování, opustit ho lidé smějí jen z nutných důvodů, například kvůli cestě do práce nebo péči o blízké. Povoleny jsou také cesty těm, kteří regionem jen projíždí. V Katalánsku platí omezení cestovat od minulého týdne.

V celém Španělsku s výjimkou Kanárských ostrovů platí druhý týden zákaz nočního vycházení, který vyhlásila španělská vláda a jenž končí v noci na neděli. Od pondělí ho ale řada regionů hodlá prodloužit a upravit jeho dobu trvání, například Baskicko či Katalánsko začátek posunou na deset večer.

Španělsko má 22 516 nových případů

Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví přibylo ve Španělsku 22 516 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a 347 obětí. Celkem tak v této zemi, která má asi 47 milionů obyvatel, zaznamenali už 1,3 milionu případů nákazy novým typem koronaviru. Španělsko je v tomto počtu šesté na světě. Úmrtí spojených s nemocí covid-19 země prozatím eviduje nejméně 38 833.

WHO: Mutace koronaviru od norků se není třeba zvlášť obávat

Nic nenaznačuje tomu, že by nová varianta viru SARS-CoV-2, která se v Dánsku vyskytla u norků, byla nebezpečnější nebo se chovala jinak než ostatní mutace. Přenosy mezi zvířaty a lidmi jsou však vždy znepokojivé. Naznačili to podle agentury DPA experti, včetně odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podle DPA se už v Dánsku nakazilo více než 200 lidí koronavirovými variantami, které se vyskytly u norků. Obavy vzbuzuje virový typ s označením cluster-5, který byl dosud zachycen u 12 osob. Podle dánských úřadů je totiž odolnější vůči protilátkám.

Experti však nabádají, že nyní není důvod ke zvýšeným obavám. „Není třeba mít z této varianty větší strach než z jiných, které jsou v oběhu,“ řekl dnes DPA Richard Neher, šéf badatelské skupiny zaměřené na evoluci virů a bakterií na Basilejské univerzitě ve Švýcarsku.

Ve Francii přibylo přes 60 000 nakažených koronavirem a 828 úmrtí

Ve Francii přibylo za uplynulý den přes 60 000 nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Oproti čtvrteční bilanci, která byla rovněž rekordně vysoká, se počet infikovaných zvýšil o další dva tisíce. Obětí přibylo 828, kromě 398 úmrtí v nemocnicích za posledních 24 hodin ale číslo zahrnuje i mrtvé z domovů pro seniory za několik posledních dní, upozornila agentura Reuters.

Francie s 67 miliony obyvatel má celkově už 1,66 milionu potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2. Pokud bude epidemie i dál zrychlovat, brzy co do počtu infikovaných překoná Rusko, které je s 1,73 milionu nakažených nejhůře postiženou zemí v Evropě a čtvrtou na světě po USA, Indii a Brazílii.

Německo aktualizovalo seznam rizikových oblastí pro cestování

Kvůli prudce stoupajícím počtům infikovaných na něm od neděle bude už celá Itálie, celé Portugalsko s výjimkou Azorských ostrovů i například Dánsko s výjimkou Grónska a Faerských ostrovů. Nově jsou na seznamu také celé severní Řecko nebo jednotlivé regiony pobaltských a skandinávských zemí. Podle agentury DPA tak už nyní v Evropě není žádná země, která by byla pro Německo zcela bez rizikových oblastí. Celá Česká republika je na německém indexu už od 25. září.

Portugalsko má rekordní bilanci, parlament schválil nouzový stav

V Portugalsku za poslední den přibylo 5500 případů nákazy koronavirem, což je zatím nejvyšší bilance, a parlament schválil zavedení nouzového stavu, který začne platit od pondělí. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Vláda se má sejít v sobotu na mimořádném zasedání, kde bude jednat o případném zpřísnění protiepidemických opatření.

Desetimilionové Portugalsko má celkově na 167 000 nakažených a počty pozitivních případů tu stejně jako jinde v Evropě v poslední době rostou. Kvůli nemoci covid-19 v zemi zemřelo 2792 lidí a na jednotkách intenzivní péče je aktuálně 340 infikovaných pacientů, tedy více než při vrcholu jarní vlny pandemie.

Parlament dnes schválil vyhlášení nouzového stavu, které je formálně v rukou prezidenta. Má platit od pondělí, a to na 15 dní. V případě potřeby jej však lze opakovaně prodloužit. Naposledy byl v Portugalsku nouzový stav kvůli šíření koronaviru v březnu a trval šest týdnů.

Koronavirus se u Matoviče nepotvrdil

Slovenský premiér Igor Matovič, který dříve v tomto týdnu preventivně nastoupil do karantény kvůli kontaktu s infikovaným, oznámil, že měl negativní výsledek testu na koronavirus.

Nakažených v Itálii rychle přibývá, za den skoro o 38 000

V Itálii přibylo za poslední den 37 809 lidí nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie. Skoro 10 000 osob se nakazilo v nejpostiženějším regionu Lombardie. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Rekordní bilance přitom jihoevropská země v poslední době přepisuje téměř denně, ve čtvrtek hlásila na 34 500 nových případů, ve středu 30 500.

Le Monde: Jak se asijské země vyhnuly druhé vlně epidemie

Zatímco evropské státy čelí v uplynulých týdnech druhé vlně epidemie, zemím v Asii a Oceánii se dosud podařilo zabránit výraznému zvýšení počtu nakažených koronavirem. Upozorňuje na to dnes francouzský deník Le Monde. Země jako Čína, Tchaj-wan, Thajsko, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie či Nový Zéland nezaznamenaly druhou vlnu epidemie nebo dokázaly křivku nákazy rychle zploštit.

Podle francouzského deníku stojí za úspěšným zvládnutím epidemie v těchto zemích pomalé či takřka žádné uvolňování opatření, jež byla zavedena za první vlny. K výraznějšímu rozvolnění opatření se uchýlily v uplynulých týdnech Austrálie či Nový Zéland, ale až v době, kdy se počet nových případů nákazy přiblížil k nule.

Rumunsko kvůli epidemii zavře školy a zakáže noční vycházení

Rumunsko na 30 dní uzavře všechny školy a zavede noční zákaz vycházení. Opatření přijatá ve snaze zpomalit šíření epidemie covidu-19 začnou platit v pondělí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila rumunská vláda.

V Rumunsku se za poslední dva týdny dvojnásobně zvýšily denní přírůstky nakažených. Ve čtvrtek ohlásila země s necelými 20 miliony obyvatel rekordních 9714 nově infikovaných. Na jednotkách intenzivní péče leží momentálně kolem 1000 pacientů, což je dvakrát více než před měsícem. Od začátku epidemie v zemi zemřelo již 7540 lidí po nákaze koronavirem, z toho 121 za posledních 24 hodin.

Na pařížském letišti zatkli prodejce negativních testů na covid

Francouzská policie dnes na pařížském letišti Charlese de Gaulla zatkla sedm osob, které prodávaly falešná potvrzení o negativním výsledku testů na koronavirus, píše agentura AP. Cestující podle státního zastupitelství v Bobigny kupovali falešná potvrzení za 150 až 300 eur (přibližně 4000 až 8000 korun).

Šest mužů a jedna žena čelí obvinění z padělání, použití padělků a spoluúčasti na podvodu. Sedmi podezřelým hrozí v případě prokázání viny až pět let vězení a pokuta až do výše 375 000 eur (10 milionů korun).

Míra nezaměstnanosti v USA klesla na 6,9 procenta

Americká ekonomika v říjnu vytvořila zhruba 638 000 pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti klesla na 6,9 ze zářijových 7,9 procenta. V předběžné zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Oba údaje jsou výrazně lepší, než se čekalo. Nových pracovních míst ale vzniklo méně než v září a zaměstnavatelé přijali nejméně nových lidí za posledních pět měsíců. Na vině jsou podle ekonomů dobíhající opatření na podporu ekonomiky a nárůst nových případů onemocnění covidem-19.

BBC: Studenti v Manchesteru boří ploty, které je zavřely v kampusu

Když se studenti Manchesterské univerzity v první den britské celostátní karantény probudili, stál kolem fallowfieldských kolejí plot. Stovky studentů „ohromné kovové zátarasy“ začaly bourat, o jejich výstavbě totiž předem nevěděly, píše zpravodajský server BBC News.

Univerzita se omluvila „za způsobené obavy a rozrušení“. Ploty postavené mezi budovami blokovaly některé vchody a východy, studenti se údajně cítili jako v pasti. Podle nových pravidel britské karantény by studenti neměli o prázdninách cestovat mezi kolejemi a domovem. Vláda prohlásila, že domů by se měli studenti vypravit až na konci semestru.

Japonsko varuje před návratem nákazy, rekordní nárůst má Malajsie

Asijské státy se potýkají s nárůstem počtu nakažených novým koronavirem i přibývajícími oběťmi s nemocí covid-19. Obavy sílí v Malajsii, kde dnes zaznamenali nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie (1 755), nebo v Japonsku, kde poprvé od 21. srpna přibylo za den více než 1 000 nově nakažených, informovaly tiskové agentury.

Německá vláda plánuje další pomoc odvětví letecké dopravy

Německá vláda plánuje další pomoc odvětví letecké dopravy, tvrdě zasaženému koronavirovou krizí. Kromě leteckých společností se o podporu hlásí také letiště a řízení letového provozu. Vláda dnes jednala se zástupci odvětví prostřednictvím videokonference. V závěrečné deklaraci se podle agentury DPA vláda v Berlíně a jednotlivé spolkové země zavázaly, že v příštích dvou týdnech budou hledat finanční řešení.

V Polsku zemřelo dosud nejvíce lidí s covidem-19 za den

Polsko dnes ohlásilo dosud nejvyšší počet lidí, kteří zemřeli s nemocí covid-19 za den – země za 24 hodin zaznamenala 445 úmrtí pacientů s nákazou. Testy za poslední den prokázaly infekci u dalších 27 086 obyvatel. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž zdravotnický systém v zemi čelí nedostatku lůžek, zdravotnického vybavení a také zdravotníků.

V části Itálie omezili vycházení, někteří odjeli na venkov

V Itálii dnes začala platit zpřísněná opatření kvůli koronaviru, která mimo jiné rozdělila zemi do tří zón podle epidemické situace. Z regionů označených červeně, tedy s největším nárůstem nákaz, mnozí obyvatelé odjeli na chaty do oblastí označených žlutě, tedy s mírnými omezeními. Informoval o tom deník Corriere della Sera. Podle agentury ANSA ale nejsou ani v červených a oranžových zónách ulice vylidněné jako během první vlny na jaře.

Například restaurace a bary, které se v červených a oranžových oblastech dnes musely zavřít pro veřejnost, fungují prostřednictvím výdejových okének. Rodiče také vedli své děti ráno do školy, protože i v nejhůře postižených regionech zůstaly otevřené školky a první stupně základních škol.

Na Slovensku stoupá počet obětí nemoci covid-19

Na Slovensku po předchozím výraznějším přírůstku infikovaných koronavirem začal stoupat počet pacientů, kteří podlehli nemoci covid-19. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo potvrdilo dalších 31 případů úmrtí na plicní formu covidu-19, což je nejvyšší počet obětí nemoci ohlášený za jeden den. Od propuknutí pandemie na pětimilionovém Slovensku zemřelo na covid-19 celkem 317 lidí.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy