Článek
Stát Island, v angličtině Iceland, započal právní kroky proti britskému obchodnímu řetězeci podnikajícímu pod názvem Iceland Foods. Ten totiž drží na slovo Iceland ochrannou známku a zabraňuje islandským podnikům ve využívání tohoto pojmenování.
Název má firma chráněný v rámci celé Evropy, pod jménem Iceland podniká již 46 let. Vyskytuje se i v České republice, kde má šest prodejen, z toho čtyři v Praze.
Islandská vláda prohlásila, že firma zabraňuje islandským podnikům používat ve svých názvech slovo „Iceland", a to i v případě, kdy nepodnikají ve stejném oboru. Podle vlády je dále vlastnictví ochranné známky na slovo Iceland „výjimečně obecné a nejednoznačné, což často znemožňuje lokálním firmám označovat své výrobky jako islandské", uvádí deník The Telegraph.
Saw one suggestion saying why doesn't one of them change their name to 'Niceland' ye that works ;-) https://t.co/6DRyaCjm4o pic.twitter.com/lR4gO2mESq
— Deeside.com (@DeesideDotCom) November 25, 2016
Podle islandské vlády poškozuje využívání značky především tamní malé a rozvíjející se firmy.
O registraci svých islandských názvů u Evropské unie se pokoušelo vícero firem, např. vývozce ryb Iceland Gold nebo prodejce islandského zboží Clean Iceland. Ani jeden však neuspěl.
If you're wondering about our stance on this court case, we're firmly on the side of Iceland #IcelandvIceland
— Iceland Foods ❄️ (@IcelandFoods) November 25, 2016
Dříve se snažila vláda vyřešit problém s názvem společnosti dohodou, neúspěšně. Obě entity mají i delší společnou historii: Do roku 2009 vlastnil Iceland majoritním podílem islandský konglomerát Baugur, který však následně padl. Nahradily jej rovněž islandské banky Landsbanki a Glitnir, později se řetězec dostal do rukou podnikatele Malcolma Walkera, který firmu založil.
Podnik Iceland poslední vývoj sporu na svém Twitteru okomentoval elegantně slovní hříčkou: „We’re firmly on the side of Iceland," tedy „stojíme na straně Islandu". Kterého, to si čtenář určitě domyslí.
Nejde o jediné zlehčování situace ze strany obchodního řetězce. V podobném duchu na Twitteru vystupuje i mluvčí firmy Keith Hann. Vytvořil anketu s návrhy na změnu názvu firmy, v žertu např. na Chile, Grónsko nebo Finsko.
So what should @IcelandFoods call itself to avoid any risk of confusion:
— Keith Hann (@keithhann) November 24, 2016