Hlavní obsah

Islámský stát v koncích. Vyhodil do povětří mosulskou mešitu, ve které byl před lety vyhlášen

Islámský stát vyhodil do povětří mosulskou mešitu.Video: Nela Vejvodová

Historická část Mosulu je poslední, kterou Islámský stát ovládá. Boje se dostaly na 50 metrů od mešity an-Núrí.

Článek

Radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS) vyhodili do povětří slavnou mešitu an-Núrí v iráckém Mosulu, z níž v roce 2014 lídr IS Abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát na dobytých územích v Iráku a Sýrii.

Irácký premiér Hajdar Abádí v prohlášení uvedl, že zničení mešity je oficiálním přiznáním porážky této organizace. IS vzápětí obvinil ze zničení mešity letoun americké armády, která iráckým vládním jednotkám v boji pomáhá.

„Naše jednotky postupovaly vpřed ve starém městě. Když se dostaly asi 50 metrů od mešity an-Núrí, IS provedl další historický zločin a vyhodil mešitu a její minaret do povětří," uvedl v prohlášení generál Adal Amír Jaralláh, který velí iráckým jednotkám.

Mešita, proslulá svým nakloněným minaretem, leží v historické části Mosulu, kde už několik dní svádějí tvrdé boje s radikály z IS irácké vládní jednotky.

Mosulské staré město je poslední částí Mosulu, kterou IS brání. Proti armádě a policii tam bojuje několik set bojovníků této teroristické organizace. Boje patří k nejtěžším kvůli lokalitě, v níž jsou úzké uličky, a kvůli množství civilistů, které IS používá jako živé štíty. OSN před několik dny odhadla, že v oblasti je ještě asi 100 000 civilistů.

Ofenzivu za znovudobytí druhého největšího iráckého města z rukou IS zahájila irácká armáda loni na podzim. Letos v lednu dobyla východní část Mosulu a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část.

Mosul je poslední baštou IS v Iráku. V Sýrii pak je jejich poslední větší pevností město Rakka, o nějž se rovněž vedou urputné boje. IS, který v roce 2014 ovládal značná území v Iráku a Sýrii, v posledních měsících utrpěl citelné ztráty.

Doporučované