Článek
Íránští hackeři se pokoušejí nabourat do emailových účtů amerických úředníků, pověřených vymáháním protiíránských sankcí. Zároveň zjišťovali informace a útočili na účty zahraničních nukleárních expertů. S exkluzivním zjištěním přišla agentura AP.
AP čerpala z dat londýnské společnosti Certfa, která se zabývá službami v oblasti kyberbezpečnosti. Podle ní skupina hackerů podporovaných íránskou vládou – operující pod přezdívkou „Okouzlující koťátko” (Charming Kitten) – strávila poslední měsíce snahou nabourat se do účtů amerických státních zaměstnanců.
Seznam amerických úředníků zahrnoval představitele ministerstva financí, činovníky ministerstva obrany, kritiky Íránu a osoby pověřené vymáháním Trumpových sankcí proti Íránu. Mezi nimi byl například asistent amerického ministra obrany pro jadernou, chemickou a biologickou obranu Guy Roberts.
Cílem hackerů se ale stali také arabští jaderní vědci a osobnosti íránského občanského života, uvádí AP. Patří mezi ně například vědci pracující na civilních jaderných projektech ministerstva obrany Pákistánu nebo také íránští novináři a ochránci životního prostředí.
„Předpokládáme, že některé z (těchto útoků) mají za cíl zjistit, jak jsou na tom sankce,” sdělil AP expert na kyberšpionáž Frederick Kagan. Zájem hackerů o jaderné vědce je podle něj mnohem znepokojivější.
Hackery podporuje vláda
Seznam cílů íránských hackerů zajistila společnost Certfa poté, co lidé z Okouzlujícího koťátka zřejmě nedopatřením zapomněli uzavřít jeden ze svých serverů. Obsahoval 77 adres na Gmailu a Yahoo, podle analytiků se však jedná jen o zlomek napadených adres.
Zpráva zveřejněná společností Certfa spojuje činnost Koťátka s íránskou vládou. Tento závěr opírají o to, že někteří z hackerů omylem odhalili, že pracují na počítačích umístěných na území islámské republiky.
Zázemí, které mají hackeři k dispozici, podle pracovnice Certfy Allison Wikoffové naznačuje, že pravděpodobnost spolupráce s íránskou vládou hraničí s jistotou.
Dotazy AP na íránskou vládu zůstaly zatím bez odpovědi. Dřívější nařčení z kyberšpionáže Teherán rázně odmítl.