Článek
V Teheránu byli v letech 2009 až 2012 zavražděni čtyři jaderní vědci a program íránské televize naznačuje, že za smrt nejméně dvou z nich nese odpovědnost Džalálí. Írán smrt vědců připisuje západním rozvědkám a izraelské tajné službě Mosad.
Na podzim při vynášení rozsudku prokurátor řekl, že se Džalálí několikrát sešel se zástupci Mosadu a předal jim informace o íránských vojenských a jaderných objektech.
Džalálímu je 46 let, studoval a pak vyučoval ve Švédsku, povolení k pobytu mu podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International pomohla získat izraelská vláda. Zatčen v Íránu byl loni v dubnu, když přijel na služební cestu. On i jeho manželka původně obvinění ze špionáže důrazně odmítali.
Amnesty International minulý týden informovala, že íránský nejvyšší soud v tichosti původní rozsudek smrti potvrdil. Džalálí v dopise napsaném ve vězení tvrdí, že jeho věznění je ve skutečnosti trest za to, že odmítl využít své kontakty v Evropě ke špionáži pro Írán. Tvrdí také, že byl několik měsíců držen na samotce a tam dvakrát přinucen přečíst před kamerou předložené prohlášení, které napsali vyšetřovatelé.
Írán je hned za Čínou v počtu vykonaných trestů smrti. Loni tam bylo popraveno přes 560 lidí.