Článek
Ještě před tím, než se v sobotu íránská oficiální místa přiznala k sestřelení ukrajinského civilního letadla, použili investigativní novináři ze společnosti Bellingcat otevřené zdroje, aby ověřili hodnověrnost videa ze sociálních sítí. Média i západní bezpečnostní služby jej považovaly za důkaz, že íránská armáda stroj skutečně sestřelila.
Exclusive: Video verified by The New York Times shows a Ukrainian airliner being hit over Tehran on Wednesday https://t.co/brU9ZRmRX9
— The New York Times (@nytimes) January 9, 2020
„Byli jsme schopni potvrdit, že video je s největší pravděpodobností – hraničící s jistotou – autentické. A to za pomocí matematiky a geolokace,“ uvedl pro Rádio Svobodná Evropa člen platformy Bellingcat Christo Grozev.
Platforma uvedla, že video bylo natočeno na předměstí města Parand, které leží západně od teheránského letiště. „Podle budov, které jsou vidět v rohu videa, jsme byli schopni určit přesné místo. Přesně odpovídají tamnímu okolí,“ popsal Grozev.
Bellingcat věří, že kameramana nejdříve upozornila na událost exploze při vystřelení rakety. „Věříme, že logicky poté, co ten člověk uslyšel, nebo uviděl tu střelu, přitáhlo to jeho pozornost k obloze a začal natáčet,“ usuzuje investigativec.
Na videu je vidět, jak se střela blíží k letadlu zleva. Srážka přijde po několika vteřinách. A poškozený letoun začíná padat dolů.
„Jediné místo, které odpovídá dosahu působnosti, již jsme byli schopni nakreslit od místa střetu, odpovídá lokaci, kde je umístěna tajná íránská raketová základna, o které se ovšem už dlouho ví,“ doplnil Grocev.
V průběhu vyšetřování sestřelení letadla panovaly obavy, že by se íránská strana nakonec mohla pokusit zahladit stopy, které by sestřelení prokazovaly.
„Včera jsme zaznamenali buldozery, které začaly místo dopadu i s důkazy zahrabávat – a to přesto, že toto místo mělo zůstat nedotčené, dokud k němu nedorazí všichni vyšetřovatelé a nedokončí tam svou práci,“ uvedl v rozhovoru pro RFE/RL Grozev.
Nakonec ovšem íránská oficiální místa přiznala, že se jednalo o neúmyslné sestřelení, ke kterému došlo chybou obsluhy raketového zařízení. Plnou odpovědnost přijal velitel letectva a protivzdušné obrany Íránských revolučních gard. Generál Amír Alí Hádžízádeh v televizním vystoupení (ve videu výše) uvedl, že gardy letoun mylně pokládaly za nepřátelskou střelu s plochou dráhou letu.
Celou reportáž si můžete pustit v úvodním videu. Je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv naleznete tu.