Článek
Torpédoborec nazvaný Sahand se připojí k arzenálu námořnictva na základně v Bandar Abbásu v Perském zálivu. Plavidlo má na palubě plochu pro vrtulníky, odpalovací zařízení torpéd, protiletadlová a protilodní děla či střely a zařízení k vedení elektronické války, oznámila televize.
„Tato loď je výsledkem odvážného a tvůrčího návrhu založeného na místních technických vědomostech íránského námořnictva,” řekl kontradmirál Alírezá Šejchí, který stojí v čele loděnice, kde bylo plavidlo postaveno.
Íránské námořnictvo používá lodě americké výroby pocházející ještě z doby před islámskou revolucí. První vlastní torpédoborec vyrobili Íránci v roce 2010.
Sahand má být podle armádního zdroje vyslán v brzké době na misi do Venezuely. „Máme v plánu poslat v blízké době dvě nebo tři lodě se speciálními vrtulníky do Venezuely na pětiměsíční misi,“ řekl polooficiální agentuře Mehr zdroj z námořnictva.
Torpédoborec není prvním případem představení nové vojenské techniky od 2. listopadu, kdy Spojené státy uvalily sankce na Írán. Den po jejich uvedení v platnost íránská státní televize odvysílala test stíhačky typu Kousar vlastní výroby.
Sankce mají ochromit export ropy z Íránu a ochromit jeho energetický a bankovní sektor nebo lodní dopravu. Představitelé země v čele s Hasanem Rúháním však proti sankcím aktivně a razantně vystupují i prostřednictvím demonstrace nového, samostatně vyrobeného zbrojního arzenálu.