Článek
Pro někoho je to možná překvapivé, že je to právě Írán. Stát, který je relativně uzavřený a čelí mezinárodnímu embargu.
Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví se vir do země dostal skrze komského obchodníka, který pravidelně cestoval do Číny. Právě v duchovním centru Kom je situace nejhorší.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví zveřejnil, že evidují celkem 6566 lidí potvrzených s nákazou. Mezi nakaženými je i desítka politiků. Jedním z nich je i náměstek ministra zdravotnictví, který se koncem února objevil na tiskové konferenci, kde bylo vidět, že je silně indisponovaný.
Náměstek zdravotnictví poté uvedl: „Byl mi diagnostikován koronavirus. Od včerejška mám horečky. Můj test byl včera večer pozitivní. Od té doby jsem v karanténě.“
Okolní země z obavy dalšího šíření nákazy uzavřely s Íránem hranice. Kvůli nezvladatelné situaci se země dostává do izolace a rozzlobení Íránci to komentují na sociálních médiích. „Toto je fronta na roušky. Jejich cena roste, prodávali je za 7 dolarů. Tady dole se lidé řadí. Když jsem se ptal, tak mi řekli, že už ale žádné nemají. Co to je za situaci v mé zemi?“ říká muž na ulici.
„Zdravím. Jsem v nemocnici v Shahr-e Kordu. Ministr zdravotnictví Saíd Namakí řekl, že tady můžeme dostat zdarma masky a dezinfekční prostředky, tak to jdeme zkontrolovat. A našli jsme tady toto oznámení: Upozornění: V tomto centru není k dispozici žádný materiál a předměty jako jsou roušky, rukavice a dezinfekční prostředky.“
Íránský prezident Rúhání se snažil obyvatele země uklidnit. „Koronavirus je nezvaný a zákeřný pasažér, který cestuje, kam se mu zachce. Musíme to ale zvládnout. Nesmíme se toho bát. Strach se nesmí mezi lidmi šířit. Každý se musí řídit instrukcemi ministerstva zdravotnictví a pomáhat ostatním,“ říká na videu íránský prezident.
V zemi byly zrušeny modlitby a hromadné akce. Íránci byli také požádáni, aby zůstávali doma.
Podrobnosti v úvodním videu. Reportáž je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete zde.