Článek
Spletitý příběh, na jehož konci je rodina v beznadějné situaci, začal už na začátku 90. let. 20. května 1992 schválila vláda privatizační projekt, v jehož rámci prodala luhačovický areál společnosti Jihomoravské lesy.
O devět dní později začal platit zákon 243/1992. Ten rozšířil okruh lidí, kteří mohli žádat o vrácení majetku v restitucích. V tu chvíli začal pro areál platit takzvaný blokační paragraf z o rok staršího zákona o půdě.
Pozemky i stavby původně vlastnil Alois Serenyi. Za války ale požádal o německé občanství a po válce mu tudíž byly na základě Benešových dekretů zabaveny.
V říjnu roku 1992 se přihlásila dcera Aloise Serenyiho a žádala o navrácení majetku. Otec se prý k říšskému občanství nepřihlásil dobrovolně.
Krajský úřad viděl záležitost jednoznačně a žádost zamítl. Pak ale zasáhlo Ministerstvo vnitra. K závěru, že se Alois Serenyi ničím neprovinil a občanem Říše se nestal svou vinou, se resort dobral až po pětadvaceti letech.
Za tu dobu pozemky i stavby několikrát změnily majitele.
Bratři Černočtí je koupili v roce 2009. Po vydání osvědčení o občanství rozhodl pozemkový úřad, že areál v Luhačovicích patří dědicům – Thienenovým. A že veškeré majetkové převody jsou od samého počátku neplatné. Logicky by tedy společnost CE Wood měla Černockým vrátit peníze. Jenže firma je v insolvenci a lhůty pro přihlášení pohledávek už vypršely.
Jaké možnosti bratrům Černockým zbývají? Pusťte si úvodní video.
Reportáž je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každou neděli od 21:15.
Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.
A můžete nás sledovat také na Facebooku.