Článek
Vzhledem k významu Kyliánova díla navrhla akademie novou kategorii pro choreografy. Poprvé a naposledy přitom Académie des beaux-arts přijala tvůrce českého původu v roce 1835, kdy se jednalo o ředitele Pařížské konzervatoře. Z oboru tance byli jako jediní Kyliánovi předchůdci členy akademie Marcel Marceau a Maurice Béjart.
Na zahájení třicátého ročníku festivalu Tanec Praha Jiří Kylián uvede úspěšný multimediální projekt East Shadow inspirovaný světem dramatika Samuela Becketta a přírodní katastrofou v podobě vlny tsunami, která před sedmi lety zasáhla Japonsko. Představení vzniklo původně na objednávku Japonského Aichi Triennale před pěti lety. Kylián oslovil dva sobě velmi blízké tanečníky tvořící zralý pár a japonskou klavíristku žijící v Holandsku. Vrací diváky k nejprostším věcem života, staví je před otázku života a smrti. „Přítomnost té velké vlny je vlastně jen metaforou mnohých nebezpečí, která nás provázejí po velkou část našeho života,“ říká o představení autor. „East Shadow je spíše pohybové drama beze slov těžící z hlubokých zkušeností obou protagonistů: Sabine Kupferberg a Garyho Chrysta. Ti nám dovolují nahlédnout do jejich šťastně nešťastného tragikomického soužití.“
Jako ředitel Nizozemského tanečního divadla mimo jiné publiku i tanečníkům ukázal, že s aktivním tanečním uměním není nutné končit ve třiceti. Kromě hlavního souboru a skupiny NDT2 pro mladé talenty měl v Haagu také soubor NDT3 pro zralé osobnosti. Podtitulem letošního festivalu Tanec Praha je „Na věku nikdy nezáleželo méně“. Příležitost seznámit se hlouběji s Kyliánovým dílem přinese kromě festivalu rovněž retrospektivní multimediální výstava Celebrating Kylián!, která se bude konat od 5. do 10. června v jedné z budov Národního divadla na náměstí Václava Havla.
Rozhovor s Jiřím Kyliánem i ukázky z představení najdete ve videu výše.
Interview je součástí pořadu Kultura Terezy Willoughby. V premiéře jej vysíláme každou neděli od 20:00 hodin na celoplošné Televizi Seznam.