Článek
Zmírnilo se rovněž zdražování elektřiny, tepla a teplé vody. Více se naopak platilo za potraviny a nealkoholické nápoje. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.
V meziměsíčním srovnání byla inflace nižší o 0,1 procenta, také v tomto případě vývoj ovlivnilo zejména zlevnění paliv.
„Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v březnu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje,“ uvedli statistici. Cena vepřového masa vzrostla o 22 procent, uzeniny zdražily o 14 procent, ovoce o více než 16 procent a cukr zhruba o 11 procent. Více se platilo také za nájemné, vodné, stočné a zemní plyn.
Dražší než loni v březnu byly podle statistiků lihoviny a také víno, pivo a tabákové výrobky. Stravovací služby zdražily o 5,7 procenta a ubytovací služby o 4,7 procenta. Naopak levnější byly telefonní a faxové služby.
„Údaje o inflaci jsou za normálních okolností klíčovou zprávou pro finanční trhy. V těchto týdnech ale nejsou zprávy o aktuální úrovni inflace až tak zásadní: pozornost se poutá na dopady koronaviru na ekonomiku v dalších měsících a čtvrtletích, tedy jak na hospodářskou aktivitu, tak na cenové tlaky,“ komentuje nová data hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Očekává, že pokles ekonomické aktivity povede k poklesu poptávky a s tím i k poklesu cenových tlaků.