Článek
Indická kosmická agentura úspěšně vypustila na oběžnou dráhu svou dosud nejtěžší raketu. Váží 640 tun. Místní média její váhu přirovnávají ke zhruba dvěma stům dospělých slonů. Start proběhl ze základny Šríharikóta na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu.
Podle místních médií to byl pro Indii velký okamžik. Raketa GSLV Mark III sníží závislost indického vesmírného průmyslu na tom evropském. Sama má být schopna vynést na orbit těžké satelity.
Indie se rve o to, aby získala větší podíl na trhu s kosmickými družicemi. Spolupráce s dalšími zeměmi je pro ni totiž velice drahá. V minulosti využívala pro svůj vesmírný program například francouzské stroje.
Video: Speciální balon NASA začíná shromažďovat data z vesmíru. Takhle probíhal jeho start.

Video: Barbora Kalátová
Raketa GSLV Mark III by v budoucna mohla být použita k přepravě těžkých zařízení, především satelitů určených k přenášení televizního nebo mobilního signálu do velkých nadmořských výšek. Odborníci tvrdí, že stroj dává Indii větší flexibilitu při spouštění různých typů družic.
Dalším cílem Indie je, aby byla GSLV Mark III do roku 2024 schopna vynést do vesmíru člověka. Indie by se tak stala čtvrtou velmocí, která by dopravila astronauta na orbit. Zatím se to povedlo Spojeným státům, Číně a Rusku.
I přes svojí nepředstavitelnou váhu není tato raketa nejtěžší na světě. Prvenství drží NASA s raketou Saturn V, která byla používána v letech 1967 až 1974. Nasa uvádí, že její váha odpovídá váze 400 slonů.
Video: Raketa poprvé v historii odstartovala ze soukromého odpalovacího komplexu.

Video: Josef Mačí