Článek
Průměrný český investor do podílových fondů za tři čtvrtletí vydělal 5,43 procenta. Nyní se tak pohybuje na podobných úrovních zhodnocení portfolia jako před třemi měsíci. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.
„Vyššího zhodnocení dosahují progresivnější fondy, a to jak za třetí čtvrtletí, tak optikou celkové letošní výkonnosti. Za uplynulé tři kvartály akciové fondy přinesly investorovi podle Indexu českého investora CII750 zisk přes 12 procent. Naopak horší výkonností si prošly dluhopisové fondy. I v rámci této skupiny však lze najít slušné výsledky, například fondy zaměřené na rizikovější korporátní dluhopisy,“ uvedl hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník.
Podle údajů Asociace pro kapitálový trh (AKAT) jsou nejvíce atraktivními fondy smíšené a akciové. Konkrétně ve smíšených fondech mají lidé k 30. červnu letošního roku zainvestováno více než 260 miliard korun, v akciových fondech pak téměř 170 miliard korun.
Celkový objem majetku svěřený správcům aktiv v Česku nebo jejich prostřednictvím v zahraničí dosáhl k 30. červnu výše 1,73 bilionu korun a vzrostl během druhého čtvrtletí roku o 41,4 miliardy korun. Největším správcem aktiv je v České republice Generali Investments CEE se správou více než 350 miliard korun
Jak investovat do podílových fondů
SZ Byznys přináší sérii článků o investování. V době vysoké inflace jde o jeden z mála způsobů, jak se proti růstu cen pojistit.
Majetek ve fondech kolektivního investování vzrostl během druhého čtvrtletí o 31,96 miliardy korun. Z toho hodnota majetku v zahraničních fondech vzrostla o 12,57 miliardy korun a domácí fondy zaznamenaly výrazný nárůst o 19,4 miliardy korun.
Mezi trojici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních fondů kolektivního investování patří Česká spořitelna, ČSOB Asset Management a Komerční banka.
Na předních i posledních místech se v Indexu umisťují fondy téměř výhradně z rozvíjejících se trhů. Ukazuje to na rozevírající se výkonnostní nůžky mezi jednotlivými asijskými indexy. První příčky v celé letošní výkonnosti patří střední a východní Evropě spolu s Indií. Mezi nejvýkonnějšími fondy jsou především ty, které investují do indických akcií. Tomuto regionu prospívá příval likvidity podporovaný centrální bankou, značná veřejná nabídka nových akcií ze sektorů technologií a potravinářství či zrychlení tempa očkování zdejší populace.
Ve východní Evropě dominují sektory hodnotových titulů. Zvlášť finanční sektor těží z očekávaného rychlejšího zpřísňování měnové politiky. Významné jsou i akcie energetického sektoru, díky čemuž mají za sebou strmý nárůst například ruské akcie. V rámci konzervativnějších fondů se dařilo těm, které v portfoliu držely rizikovější vysokoúročené dluhopisy či zahraniční protiinflační dluhopisy.
Naopak fondy čínských akcií zaostávají s výraznou ztrátou. Jejich výkonnost stáhla přísnější státní regulace, šíření varianty delta, důsledky ničivých povodní, ale i rizika kolem čínského developera Evergrande. Méně se dařilo i fondům kupujícím americké nebo evropské státní dluhopisy.
V rámci komodit se ale těší dobré výkonnosti fondy zaměřené na ropu.
Ve třetím čtvrtletí se nedařilo ani fondům některých cenných kovů. Propad zaznamenalo zlato i stříbro. Ještě větší pád pocítily například palladium či platina, které zasáhly problémy strojírenského průmyslu jako například útlum výroby kvůli nedostatku čipů v automobilovém průmyslu.
„V rámci komodit se ale těší dobré výkonnosti fondy zaměřené na ropu. Předčily tak na krátkou dobu akciové fondy čisté energie, které naopak jasně dominovaly vývoji minulého roku,“ upozornil Richard Bechník z Fincentrum & Swiss Life Select.