Článek
Index dostupnosti bytů Seznam Zpráv využívá data analytické společnosti EMA data. Jeho cílem je sledovat, jak se vyvíjí dostupnost bytů nejen celkově v Česku, ale i na úrovni regionů. Index kombinuje průměrné ceny nemovitostí v jednotlivých krajích a úrokové sazby hypotečních úvěrů.
Při výpočtu je kalkulována splátka 80procentní hypotéky pro byt o velikosti 65 metrů čtverečních, což je dle Českého statistického úřadu průměrná velikost bytu v Česku. Index počítá s průměrnou cenou za metr bytu v osobním vlastnictví, bez rozdílu stavu či materiálu, rozhodné období je měsíční klouzavý průměr. Dále index tvoří průměrná úroková sazba hypoték se splatností 30 let.
Výsledný výpočet je poměřován k úvodní hodnotě ze začátku března 2020, kdy byl index stanoven na úrovni 1. Čím je hodnota vyšší, tím hůře jsou byty dostupné a naopak, pokud je hodnota pod úrovní 1, jejich dostupnost roste.
Index na úrovni krajů znázorňuje, jak se dostupnost průměrných bytů na hypoteční úvěr vyvíjí v jednotlivých regionech. Pod hodnotou 2 se po celou dobu sledování nachází Praha (1,737), kde se ve srovnání s březnem 2020 dostupnost zhoršila zhruba o 75 procent.
Ústecko (2,545, resp. zhoršení o 154,5 %) ztratilo dlouhodobou pozici „rekordmana“, předběhl ho Královéhradecký kraje (2,639).
Kromě Prahy a Karlovarského kraje se pod hranici 2 dostala ještě Vysočina. Ve zbytku republiky je aktuálně nedostupnost bytů o více než sto procent vyšší než v březnu 2020.
„Podle aktuálních údajů České bankovní asociace pokračoval v lednu vysoký zájem klientů o hypoteční úvěry. A to navzdory tomu, že úrokové sazby klesají skutečně jen kosmeticky – v lednu o pouhých pár setin procentního bodu. Na vývoji úrokových sazeb zřejmě nic nezmění ani nedávné snížení klíčových úrokových sazeb ze strany České národní banky,“ upozornil místopředseda představenstva Gepard Finance David Eim.
„Je však dobře mít na mysli, že stávající sazby již nezaslouží přívlastek ‚vysoké‘. Jsou snad o něco výše, než bychom si přáli a nějaký potenciál dalšího poklesu je rozhodně ve hře, ale sazby kolem čtyř procent bych označil za naprosto standardní a k této úrovni dnes již přece jen příliš daleko nemáme,“ dodal.
Pokud jde o výši průměrné splátky hypotéky, nejvíce tradičně zaplatí Pražané, konkrétně 35 235 korun. Za Prahou se drží Jihomoravský kraj s aktuální sumou 23 652 Kč. Následují střední Čechy, kde vlastníci bytů vynaloží měsíčně přes 21 tisíc, konkrétně 20 971 Kč.
V Ústeckém kraji je průměrná hypoteční splátka dlouhodobě nejnižší, činí 9 697 korun.
Celorepublikový průměr měsíčních splátek se snížil z 19 892 korun na 19 807 korun.