Hlavní obsah

Index dostupnosti bytů: Lidé se bojí vyšších cen, nemovitosti už zdražují

aktualizováno •

Nedostupnost bytů na hypoteční úvěr od března 2020 na úrovni celého Česka vzrostla zhruba o 120 procent.

Článek

Index dostupnosti bytů Seznam Zpráv využívá data analytické společnosti EMA data. Jeho cílem je sledovat, jak se vyvíjí dostupnost bytů nejen celkově v Česku, ale i na úrovni regionů. Index kombinuje průměrné ceny nemovitostí v jednotlivých krajích a úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Při výpočtu je kalkulována splátka 80procentní hypotéky pro byt o velikosti 65 metrů čtverečních, což je dle Českého statistického úřadu průměrná velikost bytu v Česku. Index počítá s průměrnou cenou za metr bytu v osobním vlastnictví, bez rozdílu stavu či materiálu, rozhodné období je měsíční klouzavý průměr. Dále index tvoří průměrná úroková sazba hypoték se splatností 30 let.

Výsledný výpočet je poměřován k úvodní hodnotě ze začátku března 2020, kdy byl index stanoven na úrovni 1. Čím je hodnota vyšší, tím hůře jsou byty dostupné a naopak, pokud je hodnota pod úrovní 1, jejich dostupnost roste.

Index na úrovni krajů znázorňuje, jak se dostupnost průměrných bytů na hypoteční úvěr vyvíjí v jednotlivých regionech. Pod hodnotou 2 se po celou dobu sledování nachází Praha (1,734), kde se ve srovnání s březnem 2020 dostupnost zhoršila zhruba o 75 procent.

Ústecko (2,602, resp. zhoršení o 160,2 %), v tomto týdnu udrželo pozici „rekordmana“, následované Moravskoslezským krajem (2,457).

Kromě Prahy a Karlovarského kraje se pod hranici 2 nedostal už žádný jiný kraj. Ve zbytku republiky je aktuálně nedostupnost bytů o více než sto procent vyšší než v březnu 2020.

„Hypoteční sazby za posledních pár týdnů poklesly o nějakých 0,15 procentního bodu, ale i to stačilo k tomu, aby se ceny bytů vrátily k růstu. Index dostupnosti bytů proto vzrostl o 0,5 procenta oproti předešlému týdnu na 2,194 bodu. Ceny bytů rostou zřejmě z ‚obavy‘ z poklesu hypotečních sazeb, který přilije do realitního trhu novou likviditu, což umožní jejich růst. A v předzvěsti budoucího růstu cen bytů rostou ceny již nyní, aby se kupující budoucímu růstu vyhnuli. Zní to možná zmatečně, ale skutečností je, že pokud lidé očekávají budoucí růst cen, zpravidla to vyvolá růst cen okamžitě,“ všímá si Chief Content Officer EMA data Petr Zámečník.

„Jenže hypoteční sazby nemusejí klesat tak rychle, jak se ještě před pár měsíci očekávalo. Sice poslední data indexu spotřebitelských cen příjemně překvapila, čímž dala prostor bankovní radě ČNB obnovit snižování základních sazeb již v únoru, přesto budou centrální bankéři váhat mezi snížením a stabilitou sazeb. A i kdyby došlo k poklesu sazeb ČNB, nemusí se to promítnout do ceny hypotečních úvěrů. Ty se odvíjejí především od ceny zdrojů - a ta vystoupala na úroveň, kde se držela před rokem,“ dodal.

Pokud jde o výši průměrné splátky hypotéky, nejvíce tradičně zaplatí Pražané. V hlavním městě se částka oproti minulému týdnu vzrostla z 35 114 na 35 173 korun. Za Prahou se drží Jihomoravský kraj s aktuální sumou 22 640 Kč. Následují střední Čechy, kde vlastníci bytů vynaloží měsíčně přes 20 tisíc, konkrétně 20 477 Kč.

V Ústeckém kraji je průměrná hypoteční splátka dlouhodobě nejnižší, činí 9 958 korun.

Celorepublikový průměr měsíčních splátek se zvýšil z 19 148 korun na 19 364 korun.

Doporučované