Článek
Které z legendárních hodinek se stanou vaším osobním talismanem, které jednou předáte svým dětem?
Jaeger-LeCoultre: Reverso
Unikátní otáčecí model dal těmto hodinkám jméno – Reverso. Hodiny byly velmi vyhledávané mezi hráči póla, ale nárazem míčku se mohly zničit. Proto vznikl mechanismus, kdy bylo možné hodinky otočit. Zadní strana pouzdra nahradila stranu číselníku a jakýkoli úder do této časomíry nenarušil sklo ani ciferník a ani delikátní mechanismus strojku. Dnes Reverso slaví 90. narozeniny a otáčet jimi můžete už spíše pro zábavu. Modely s plným dýnkem nabízejí prostor pro gravírování, DuoFace poskytují prostor pro dva číselníky s rozličnou estetikou.
Panerai: Luminor Marina
Nemůžete si je splést se žádnými jinými hodinkami na trhu. Poznáte je podle typického ochranného můstku korunky, sendvičového číselníku s výřezy a polštářkového tvaru pouzdra. Proto patří už sedmdesát let model Luminor od švýcarské značky Panerai mezi skutečné ikony, které kdysi používalo italské námořnictvo a v devadesátých letech minulého století jim ke slávě pomohl Sylvester Stallone. Stále oblíbenější je tato značka s florentskými kořeny také u sběratelů. Model Luminor Marina Militare z 60. let se vydražil v přepočtu za téměř čtyři a půl milionů korun.
Vacheron Constantin: Overseas
V 70. letech zažil svět hodinek revoluci, na scénu přišly quartzové modely, na což tradiční manufaktury odpověděly ocelovými modely s integrovaným tahem a kompaktním vzhledem. Dnes už jsme na podobné hodinky zvyklí, ale ve své době to byla pro hodinářské firmy, které vyráběly modely hlavně ze zlata, velkou novinkou. Jedním z takových převratných modelů byl i 222 od značky Vacheron Constantin, předchůdce aktuální časomíry Overseas. Ta je jedinou sportovně elegantní kolekcí hodinek, kterou velmi tradiční značka vyrábí. Najdeme v ní jednoduché tříručky i velmi speciální komplikované kusy s tourbillonem. Ten, kdo si potrpí na absolutní špičku, by měl mít alespoň jedny hodinky Overseas ve své sbírce.
A. Lange & Söhne: Zeitwerk
Pouhá dekáda stačila těmto hodinkám, aby se staly součástí vysokého hodinářského umění. Na trh je uvedla manufaktura A. Lange & Söhne z německého Glashütte, kam se dostanete během pouhých třiceti minut od našich hranic. Ročně se zde vyrobí jen něco přes pět tisíc kusů. A co je na modelu Zeitwerk výjimečného? Hodiny a minuty ukazují čas digitálně pomocí číslic v okénkách nalevo a napravo, pohled na přeskakující číslice je impozantní. Horní část číselníku je většinou zasvěcena ukazateli nátahu chodu. Strojek je unikátní a někdy bývá doplněn bitím, přičemž kladívka jsou viditelná a cinkání tak může nositel hodinek poslouchat a pozorovat zároveň.
Breitling: Superocean Heritage
Když v roce 1957 představil Willy Breitling časomíru Superocean, byla jednou z mála, s níž se dalo potápět do hloubky dvou set metrů. Dnes je model Superocean Heritage jedním z nejprodávanějších, protože odkazuje na svou tradici, ale zároveň působí moderně. Nabízí hned několik velikostí pouzdra, barevnou variabilitu číselníku a lunet a možnost výběru mezi tříručkovým modelem či chronografem. Hlavní devízou je ale samotný špičkový strojek s chronometrovou přesností, který manufaktura Breitling do hodinek montuje. Mezi nejnovější přírůstky patří modely ’57 – ocení je především milovníci retro stylu. Vybrat si můžete modely s koženým řemínkem nebo s ocelovým tahem milánského typu.
Hamilton: Ventura
Hamilton je hodinářská značka s kořeny v Pensylvánii, která se nebojí experimentů. Vyrábí špičkové hodinky za příznivou cenu. Model elektronických náramkových hodinek Ventura s trojhranným pouzdrem si okamžitě zamiloval Elvis Presley, který jich vlastnil hned několik, a dokonce se s nimi objevil i ve filmu Blue Hawaii. Nosili je také agenti z jiného hollywoodského trháku – Muži v černém. Vyberte si, zda chcete tradiční model jako Elvis nebo zda dáte přednost většímu modelu s otevřeným číselníkem.
TAG Heuer: Monaco
Proslavil je nepřekonatelný Steve McQueen, se kterým si hodinky Monaco zahrály ve filmu z prostředí automobilových závodů Le Mans. Neobvyklé čtvercové pouzdro hodinek navrhl Ervin Piquerez, uvnitř původní časomíry z roku 1969 pracoval první automatický chronograf Calibre 11. Dnes je model Monaco k dispozici v různých barevných variantách číselníku na řemínku i na ocelovém tahu. Pokud chcete právě ty, jaké nosil Steve McQueen, pak potřebujete referenci CAW211.P.FC6356 s modrým číselníkem a nápisem Heuer, s korunkou na levé straně pouzdra. Žádaná je také speciální edice Monaco Gulf v barvách závodního týmu Gulf Racing.
Hodinky všech těchto značek seženete v butiku Carollinum, Pařížská 14, Praha 1, nebo na www.carollinum.cz.