Článek
Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele Fincentrum Hypoindex klesla v červenci o šest bazických bodů na 2,15 procenta. Dostala se tím na úroveň listopadu 2017.
„I díky snižování sazeb jsou prodeje na rekordní úrovni. Letošní červenec se s objemem poskytnutých hypoték ve výši 21,597 miliardy korun stal nejúspěšnějším červencem v celé historii Fincentrum Hypoindexu. A díky posledním měsícům se může stát rekordním právě v objemu poskytnutých hypoték i letošní rok,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Pokud hypotečnímu trhu nedojde dech, je šance, že letošní rok bude atakovat rekordní objemy z let 2016 a 2017. „Vzhledem k nepříliš příznivým predikcím ze začátku roku a pandemii koronaviru by byl ale pro banky velký úspěch, kdyby objem poskytnutých hypoték překročil hranici 200 miliard korun,“ míní Sýkora.
Přestože pokles průměrné úrokové sazby zpomaluje, stále se najdou banky, které opakovaně snižují sazby i hluboko pod dvouprocentní hranici. Na konci července tak učinila například Fio banka, která nově nabízí hypotéky s fixací na jeden rok od 1,48 procenta, na tři roky od 1,58 procenta a na pět let od 1,68 procenta. Levnější u pětiletých fixací je pak již jen mBank, kde je možné sjednat hypotéku od 1,64 procenta.
Pod dvě procenta se rozhodla v červenci snížit hypoteční sazby i Banka Creditas, a to tříleté fixace na 1,89 procenta a pětileté fixace na 1,99 procenta. Zatím jako poslední snížila úrokové sazby hypoték pod dvě procenta Sberbank. S účinností od 10. srpna je možné u ní získat hypotéku s fixací na pět, sedm a deset let od 1,79 procenta.
O výši nabízené úrokové sazby se zájemci o hypotéku zajímají v první řadě. Pokud konkurence nabízí jen nepatrně lepší podmínky a zájemce o hypotéku by rád zůstal věrný své hlavní bance, lze využít nabídky konkurence alespoň k vyjednávání. „Obvykle se totiž bankéři pokusí nabídku jiné banky dorovnat,“ vysvětluje Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.
„K přesnému posouzení finanční náročnosti úvěru je nutné srovnávat ukazatel RPSN (roční procentní sazba nákladů – pozn. red.), nikoliv jen výši úrokové sazby. V rámci RPSN je započítána nejen úroková sazba, ale i další výdaje spojené s hypotékou jako například nejrůznější poplatky banky či pojištění,“ upozornila.
Meziročně se objem poskytnutých hypoték zvýšil o více než šest miliard korun a oproti červnu o více než 650 milionů korun. Stejně jako objemy rostly v červenci i počty poskytnutých hypoték. Banky sjednaly 7 867 hypoték, což je meziročně o 1 252 více a oproti červnu letošního roku o 246 více.
Průměrná výše hypotéky dosáhla v červenci 2 745 277 korun. Poprvé od února 2019 průměrná hypotéka klesla. „Vývoj průměrné výše hypotečního úvěru jde ruku v ruce s vývojem cen nemovitostí. Pokles průměrné hypotéky tak může naznačovat, že ceny nemovitostí klesají. Na závěry je ale ještě příliš brzy, a to i vzhledem k tomu, že průměrná hypotéka ve srovnání s červnem klesla pouze o 3 677 korun,“ podotkl Jiří Sýkora.