Článek
Skupina 13 migrantů, která trávila několik dní na bělorusko-litevské hranici, se chtěla vrátit do běloruského vnitrozemí a pak odletět zpět do země svého původu, píše k záběrům litevská Služba státní pohraniční stráže. Litevští pohraničníci lidem dodávali pitnou vodu a potraviny.
Těžkooděnci vytlačili i ženy a děti
Z videa zveřejněného ve čtvrtek ráno je zřejmé, že skupinu lidí se snaží z běloruského území na litevské donutit k odchodu asi desítka běloruských pohraničníků nebo vojáků se štíty a další uniformovaná jednotka se psy. Na lidi křičí „vstaňte!“ a „odejděte!“, pak v rétorice přitvrzují, bouchají do plechových štítů a lidi vytlačují. Celou akci si natáčí jejich běloruský velitel.
Išgalvotas istorijas apie Lietuvos pasieniečių smurtą ir nežmonišką elgesį su migrantais nuolat pasakojantys...
Posted by Valstybės sienos apsaugos tarnyba on Thursday, September 2, 2021
Lidé, mezi nimiž jsou i ženy a děti, po chvíli za popostrkování sestupují zřejmě do koryta hraničního potoka nebo prohlubně těsně před litevským hraničním orientačním sloupem. Na druhé straně situaci monitoruje a natáčí litevská stráž. Tu si na oplátku nahrává běloruská strana. Podle Litevců mají záběry stojících litevských strážců sloužit propagandě režimu diktátora Alexandra Lukašenka, který viní Litvu z nelidského zacházení s migranty.
Zhruba pětiminutové video pak končí. Litevská stráž ale uvedla, že situace nakonec deeskalovala a skupina lidí zůstala na běloruském území a už se nepřibližuje k litevské hranici. Víc podrobností Litevci nezveřejnili.
Vilnius už několik měsíců čelí migrační vlně, z jejíž organizace viní Lukašenkův režim. O nelegální migraci jako nástroji nevyhlášené hybridní války mluví také sousední Lotyšsko a Polsko. Má jít o Lukašenkovu odvetu za západní sankce přijaté v reakci na zfalšování běloruských prezidentských voleb z loňského srpna a porušování lidských práv při potlačování protestů, které měly přimět autoritáře k odstoupení.
Lidé, často iráčtí Kurdové a také obyvatelé dalších zemí Blízkého východu a Afriky, se dostávají do Minsku letecky nebo pozemní cestou legálně, na základě turistických víz. Jako turisté už ale zemi neopouštějí, nýbrž pokračují k hranici s Evropskou unií.
Polský ministr vnitra Mariusz Kamiński tento týden uvedl, že do Minsku dorazilo v posledních dnech z Bagdádu do Minsku na 40 letadel. „Na základě našich odhadů se domníváme, že v minulých týdnech se dopravilo do Minsku na 10 tisíc Iráčanů, kteří se vydali k hranici s EU,“ tvrdí politik. Lukašenkův režim navíc začal organizovat lety z Libanonu, odkud má dopravovat uprchlíky ze Sýrie.