Článek
V neděli zasáhl pobřeží Louisiany hurikán Ida a odstavil tamní ropný a benzinový průmysl. Jeho dopady budou mít vliv na ceny paliva a zároveň může prohloubit inflaci, která už tak trápí americké spotřebitele.
O kolik se ceny zvýší a na jak dlouho, bude podle serveru CNN záviset na rozsahu škod. Cena galonu benzinu činila 3,15 dolaru, což je o necelý cent více než před týdnem. Velkoobchodní futures kontrakty na benzin však byly v pondělí o pět centů dražší. V neděli večer se obchodovaly až o 10 centů dráž. Brzy se to projeví i na maloobchodních cenách.
Je možné, že se rostoucí ceny ropy projeví i na cenách paliva v Česku. „Může to mít dopad až prostřednictvím stoupající ceny ropy Brent o několik dolarů z dnešních 71 dolarů. Vzhledem k tomu, že se zastavila těžba a může se zastavit dovoz ropy do Severní Ameriky, dopad to mít může,“ uvedl mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.
Loula situaci srovnává s rokem 2005, kdy USA zasáhl hurikán Katrina. „Tehdy stoupla cena ropy o pět nebo šest dolarů za barel. Mělo to také vliv na konečné ceny pro spotřebitele,“ říká.
Ceny benzinu nejen v USA jdou letos nahoru. Z minima v dubnu 2020, kdy se kvůli pandemii snížila automobilová doprava, vystřelily o 80 procent. V posledních měsících však Američané opět začínali cestovat, což způsobilo prudký nárůst poptávky po benzinu. Od loňského srpna vzrostly ceny o 41 procent.
Podle Úřadu pro bezpečnost a ochranu životního prostředí, který na těžbu ropy dohlíží, bylo před příchodem hurikánu Ida zastaveno přes 95 procent těžby ropy na plošinách v Mexickém zálivu. Podle Toma Klozy, analytika ze společnosti Oil Price Information Service, zůstanou uzavřeny až do odvolání.
Většina velkých rafinerií v regionu je uzavřena nebo funguje v omezeném režimu a zatím podle Klozy není jisté, kdy se vrátí do provozu.
V Louisianě se nacházejí tři ze sedmi největších rafinerií v zemi a podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) tvoří 17,5 procenta celkové rafinérské kapacity.
Před bouří byly také preventivě uzavřeny hlavní plynovody, které jsou klíčové pro dodávání plynu, nafty a leteckého paliva z pobřeží Mexického zálivu do dalších států.
Ačkoli se očekávalo, že se tok ropy během několika dní vrátí do normálu, záplavy nebo dlouhodobé výpadky elektřiny by mohly způsobit, že rafinerie a ropovody nebudou fungovat, což může zvýšit ceny benzinu, uvedl Kloza.
Další možné narušení by mohli způsobit také spotřebitelé, podobně jako tomu bylo v květnu při odstávce ropovodu Colonial Pipeline. Lidé panicky nakupovali benzin na čerpacích stanicích, čímž urychlili nárůst cen a došlo k nedostatku paliva.
Musíme si dávat pozor na špatné chování lidí. Je to týden před Svátkem práce, což je obvykle týden s vysokou poptávkou tak jako tak.
„Musíme si dávat pozor na špatné chování lidí. Je to týden před Svátkem práce, což je obvykle týden s vysokou poptávkou tak jako tak,“ uvedl Kloza. Takzvaný Labor Day slaví Američané v září, jde o pondělí, které prodlužuje víkend, takže lidé hodně cestují.
Nejhorší týdenní nárůst za posledních 30 let nastal po hurikánu Katrina v roce 2005. Průměrná cena galonu běžného benzinu se podle údajů EIA zvýšila o 46 centů – tedy o 18 procent – na 3,07 dolaru za galon. Po této bouři trvalo dva měsíce, než se ceny benzinu vrátily na úroveň před hurikánem.
Takový nárůst je však nejhorším možným scénářem. V roce 2005 bylo mnoho rafinerií v regionu zaplaveno a několik měsíců bez proudu.
Zdražení podle Klozy nejvíce pocítí pravděpodobně jihovýchod, což byla před příchodem Idy oblast s nejlevnějším plynem. Všechny státy v tomto regionu mají dnes průměrné ceny pod tři dolary za galon.
Bouře Ida zasáhla Louisianu a pobřeží Mexického zálivu v neděli. Zahynul minimálně jeden člověk a další více než milion lidí je bez elektřiny.