Článek
Jedním z důvodů, proč americký prezident Donald Trump vyhlásil sankce proti čínské společnosti Huawei, byla snaha zpomalit jeho expanzi na klíčovém a nesmírně lukrativním trhu výstavby mobilních sítí nové generace 5G.
V zahraničí se svým tažením Američané už několikrát uspěli, naposledy ve Švédsku, ale americké sankce měly ochromit Huawei i na čínském trhu, což se podle dostupných informací nepovedlo.
Agentura Bloomberg uvedla, že čínský výrobce technologií Huawei strávil několik měsíců tichým hromaděním speciálních čipů, aby jimi mohl zásobovat čínské operátory v rámci zavádění technologie 5G alespoň do roku 2021.
Sedminanometrové čipy Tiangang od výrobce Taiwan Semiconductor Manufacturing Company jsou klíčovým komponentem 5G základen. Tchajwanský výrobce urychlil ke konci roku 2019 výrobu těchto čipů a dodal společnosti Huawei dva miliony kusů těsně před tím, než americké sankce omezující Huawei nákup součástek začaly platit. Poptávka z pevninské Číny byla dokonce tak silná, že tchajwanští manažeři nabyli dojmu, že podcenili výrobní plány.
Díky čipu Tiangang, který interně navrhla divize HiSilicon, tak může Huawei udržet v běhu ambiciózní plán výstavby 5G sítí. Může nadále zásobovat tři operátory China Mobile Ltd., China Telecom Corp. a China Unicom, kteří sítě budují. Výstavba sítě je jednou z priorit Pekingu, má zajistit správné fungování druhé největší světové ekonomiky a potenciálně může znamenat velkou konkurenční výhodu.
„Spojené státy prokázaly obrovskou vůli při omezování schopnosti Huawei poskytovat 5G technologie. Americká vláda ztížila přístup společnosti Huawei ke klíčovým součástkám,“ řekl Dan Wang, analytik z Gavekal Dragonomics.
Tlak USA přinesl také výrazné změny v orientaci Huawei. Zatímco v roce 2012 pocházela z Číny jen třetina tržeb firmy, loni to už byly dvě třetiny. „Huawei nyní více závisí na domácích tržbách, jak kvůli tlaku ze Spojených států, tak kvůli svému silnému vlivu na rychle rostoucí trh v Číně,“ dodal Wang.
Huawei se zatím podařilo získat více než polovinu státních zakázek na výstavbu 5G sítí v hodnotě miliard dolarů. Nyní firma sdělila čínským operátorům, že její zásoby součástek vystačí na pokračování výstavby 5G stanic minimálně do konce roku 2021 i přes americké sankce. Minimálně od konce předešlého roku prodává 5G základny bez amerických součástek.
Americká kampaň proti největší čínské technologické společnosti vypukla v roce 2018. Na jejím počátku omezil Bílý dům prodej výrobků čínských firem Huawei a ZTE americkým vládním činitelům, neboť údajně představují bezpečnostní riziko. Čínský výrobce na to reagoval v březnu 2019 soudním sporem, kde označil toto rozhodnutí za protiústavní.
Velkým zvratem bylo rozhodnutí Trumpovy administrativy z května 2019 uvalit na Huawei obchodní sankce, podle kterých nemůže čínská společnost nakupovat americké komponenty bez svolení vlády Spojených států. A následně pak americká vláda vyhlásila sankce i na jiné společnosti, které by s Huawei obchodovaly.